5 zaujímavostí o trakoch

| Manworld.sk | Ako vyzerať

Dobre oblečený muž a kvalitný opasok, to k sebe jednoducho patrí. Pritom opasok ako taký je relatívne nový vynález – ešte v období pred I. svetovou vojnou slúžil ako dekoračný kúsok vojenských uniforiem. Na držanie nohavíc slúžilo niečo celkom iné – staré dobré traky.

Traky majú pôvod vo Francúzsku

História trakov sa začína v 18.storočí vo Francúzsku. Vtedy to ešte neboli traky ako ich poznáme dnes, ale pásy látky pripevnené ku gombíkom nohavíc. Boli to časy, kedy sa traky považovali za spodné oblečenie – vyložene praktický kúsok, ktorý nebol určený na veľké obkukávanie. Počas dvadsiatych rokov 19. storočia však britský dizajnér Albert Thurston rozbehol výrobu moderných trakov veľmi podobných tým dnešným. Móda toho času totiž predpisovala nosenie vysokých nohavíc, vyšších ako pás, preto bolo pre každého gentlemana nevyhnutnosťou nosiť traky.

V 20tych rokoch minulého storočia slúžili ako zdravotná pomôcka

Na začiatku 20.storočia sa do módy dostali nohavice s nižším „posedom“, takže traky prestali byť potrebné. Trend trakov tak trochu upadol do zabudnutia a počas 20tych rokov 20.storočia plnili funkciu zdravotníckej pomôcky, ktorú lekári predpisovali ako pomôcku pre vzpriamené držanie tela a štíhlejšie brucho.

Traky ako symbol generácií

O pár desiatok rokov neskôr sa však traky stali symbolom generácií a spoločenských subkultúr. V 60tych rokoch traky „adoptovala“ britská robotnícka vrstva, ktorá ich začala nosiť spolu s tesnými džínsami. O niečo neskôr si ich osvojili pracujúce ženy v USA a Anglicku ako unisex symbol. A v 80tych rokoch vyhlásil prestížny magazín People traky za veľmi zmyselné a módne. Zhruba v rovnakom čase vznikol aj kultový seriál Family Matters, vďaka ktorému (respektíve vďaka postave Steva Urkela) sa traky stali symbolom „nerdov“.

Prvé traky boli v tvare písmena H

V dnešnej dobe zažíva pánska móda výrazné oživenie, spôsobené doslova fascináciou módnou kultúrou a štýlom 20.storočia. Máme na mysli najmä nízke klobúky, pestované fúzy a, samozrejme, traky. Veď sú cool, sú pohodlné a to presne potrebuje šatník a výzor každého chlapa.

Jedným z rozlišovacích znakov pre traky je spôsob ich tvarovania na chrbtovej časti. Prvé traky boli vzadu spojené, takže vytvárali tvar písmena H. Neskoršie sa riešili do tvaru písmena X a nakoniec sa stali veľmi populárnymi traky do Y. Okrem rozličnej hrúbky sa traky rozlišujú aj na základe zapínania. Klasiku predstavujú traky so zapínaním na gombíky, viac modernejšie a štýlové sú však tie s kovovými klipsňami. Mimochodom, nechal si ich patentovať americký vynálezca David Roth v roku 1894.

Patent na traky získal aj Mark Twain

Trakmi sa zapodievali mnohí významní ľudia histórie aj súčasnosti. Sú charakteristickým odevom svetoznámeho moderátora Larry Kinga a svojho času boli predmetom úvah samotného Marka Twaina, slávneho amerického spisovatela. Twain, občianskym menom Samuel Clemens, si v orku 1871 nechal patentovať jeden zo svojich troch „trakových“ patentov. Jeho traky boli navrhnuté tak, že sa dali používať spolu s nohavičkami a korzetmi pre ženy.

Prečítané: 6749x
Späť hore
Vyberáme

5 jednoduchých rád, vďaka ktorým sa konečne vyspíte

Asi vám nemusíme hovoriť, že v priemere ľudia strávia tretinu svojho života v posteli. ...

Nová pánska vôňa od Bentley

Značka Bentley sa pripojila k ostatným luxusným automobilkám a po ich vzore prichádza n...

Dubaj vybuduje najväčší krytý lyžiarsky svah (opäť)

Dubaj, známy extravagantnými projektmi a horúcim počasím. V tomto emiráte v utorok ozná...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk