Skip to main content

MOKO - tradičné tetovanie ľudí Maori

| menworld.sk | Ako vyzerať

V posledných rokoch došlo k obrovskému oživeniu tradičného maorského tetovania a ďalšej maorskej kultúry.

Vzhľadom k tomu sú čoraz bežnejšie pre tetovanie práve tieto vzory, čo možno považovať za bežné. Veľa ľudí si moko vzor nechá vytetovať na tvár alebo inú časť tela, kde môžu mať nevhodný význam. Robbie Williams a Mike Tyson sa dostali do nepriazne Maorom práve pre nevhodné miesto pre moko tetovanie.

Maorské tetovanie sa realizuje už viac ako tisíc rokov, vydržalo aj časy kolonizácie Európanmi. Maorovia sú pôvodný obyvatelia Nového Zélandu, známi ako Aotearovia. Tetovanie Mokobolo používané ako forma identifikácie, kategórie, kmeňovú históriu, spôsobilosť uzavrieť manželstvo, značka krásy a divokosti.

Moko nebolo len vytetované na nositeľa ale aj jemne "vytesané" do kože. Umeniu predchádzala rezba z dreva. Moko sa najčastejšie tetuje na tvár aj keď je možné skrášliť aj inú časť tela.

Ženám bolo tetovanie povolené výlučne len na perách, okolo brady a niekedy na nose. Žena s plnými perami modrej farby bola považovaná za predstaviteľku maorskej ženskej krásy. Naopak, mužom bolo povolené tetovanie na celej tvári.

 

 

Prečítané: 31779x
Späť hore