Štýl Irackých Kurdov na teba urobí dojem, takto si ch predstavuje málo európanov

Mr. Erbil Mr. Erbil

Konflikty, boje, nepokoje alebo islamský štát, to sú asi prvé slová, ktoré nás napadnú keď sa povie Irak. Ale skupina mladých Kurdov dúfa, že svojím módnym projektom pomôžu vytvoriť jasnejší a optimistickejší obraz o ľudoch a žití v Iraku.

Skupina sa nazýva Mr. Erbil, po názve hlavného mesta (Arbíl) autonómnej oblasti irackého Kurdistanu. Toto mesto stálo v prvej línii v boji proti bojovníkom z islamského štátu.

Prvé fotenie skupiny Mr. Erbil je známe ako "stretnutie džentlmenov", v starobylej mestskej citadele, ktorá je zaradená do svetového dedičstva OSN. Tieto fotky ešte vlani vo februári narobili vlny na sociálnych sieťach.

Snímky 20 mužov predstavujú poslednú pánsku módu zo západu, štýl, ktorý poznáme aj pod pojmom hipster, úzke nohavice a s láskou udržiavané fúzy - to sa stalo mimoriadne populárne najmä na instagrame.

"Módny klub pre irackých džentlmenov" tak ho nazývajú v Iraku, má asi 30 kľúčových členov a na instagrame takmer 40 000 sledovateľov. Štýl môže byť západný, ale to, čo robí skupina Mr. Erbil, je "modernosť" a kultúrne dedičstvo životného štýlu Kurdov.

V minulosti išlo o vyššie postavených mužov - pánov, ktorí si obliekli svoje najlepšie oblečenie a zúčastnili sa rôznych kultúrnych, spoločenských akcií alebo sa stretávali v čajovniach.

Ale nie je to len o móde, skupina je vnímaná takmer ako politická strana. Mr. Erbil vidí sám seba ako hnutie, predstavujúce mladých irackých Kurdov, ktorí hľadajú lepší život a chcú podporovať kurdskú kultúru vo svete. Skupina dokonca dúfa, že bude nápomocná k uskutočneniu sociálnych zmien, ktoré spochybnia tradičné postoje, najmä v oblasti ženských práv.

Účet na sociálnych sieťach často publikuje fotky žien, alebo úvahy o právach žien nie len v Iraku, ale na celom svete. Práva žien sú pritom častou témou v Iraku. Každý štvrtok vydáva Mr. Erbil príspevok podporujúci ženy, ktoré pracujú v prospech komunity.

Write a comment...
0 awesome comments!