8 možností, ako zhodnotiť peniaze v roku 2019

| Manworld.sk | Biznis

Čo vám pri slove investícia napadne ako prvé? Mnoho ľudí si predstaví termínovaný vklad, cenné papiere alebo zlato. Možností je však oveľa viac. V dnešnej dobe si môžete prejsť všetky možnosti detailne a rozhodnúť sa tak, ktorý spôsob vám zhodnotí vaše peniaze najlepšie. Poďme sa na ne spolu pozrieť.

Ako môžem zhodnotiť svoje peniaze v roku 2019

Kedysi boli v kurze cenné papiere a zlato, potom sa mnoho ľudí obrátilo na termínované vklady. Na to, aby ste vedeli zhodnotiť, ktorá možnosť je pre vás tá správna, je potrebné zistiť si viac nielen o tom, aké máme možnosti, ale aj to, čo nám ponúkajú.

Bežné sporiace účty

Ako prvé si spomenieme sporiace účty. Ich výhodou je, že vaše finančné prostriedky máte kedykoľvek k dispozícii a vo väčšine prípadov je ich vedenie bezplatné. Môžete si ho vybaviť vo vašej banke ako podúčet vášho bežného účtu.

Ročný úrok pri bežných sporiacich účtoch sa pohybuje v rozmedzí od 0,01 až do 5 % ročne.

Termínované vklady

Ak nepotrebujete mať peniaze k dispozícii kedykoľvek, môžete skúsiť termínovaný vklad. Jeho výhodou je vyššie zhodnotenie ako u sporiaceho účtu, no v prípade, že si svoje finančné prostriedky uložíte na dlhšiu dobu.

Ročný úrok pri termínovaných vkladoch býva okolo 0,40 % ročne, ale pri určitých podmienkach, ako je napríklad vklad na 2 roky, sa toto percento znásobuje.

P2P pôžičky

Jednou z novších, no o to zaujímavejších možností, ako zhodnotiť svoje peniaze, je investovanie do P2P pôžičiek. Pôžičky od ľudí pre ľudí sa tešia veľkej obľube aj v zahraničí, pričom na Slovensku sú ešte stále viac-menej novinkou.

Viac o tom, na akom princípe P2P pôžičky z pohľadu investora fungujú, sa dočítate napríklad v tomto článku.

Zlato

Aj dnes ešte mnoho ľudí investuje do zlata. Jeho výnosnosť je však kolísavá, s čím pri investovaní do zlata treba rátať. Cena zlata sa nedá určiť s presnosťou. Ak však chcete investovať touto formou, môžete si zlato zakúpiť vo forme šperkov, medailí, zlatých mincí či zliatok.

Cenné papiere

Ďalšou možnosťou, ako investovať, je obchodovať s cennými papiermi. Stretnúť sa pritom môžete so štátnymi dlhopismi, zamestnaneckými, komunálnymi, podnikovými, bankovými či s pokladničnými poukážkami centrálnej banky.

Úrok cenných papierov môže byť pevný, ale aj pohyblivý. Celkovo môžete z dlhopisov získať vysoký úrok, no zároveň sú pri ňom vysoké náklady, takže spravidla sú vhodné skôr pre väčšie podniky.

Podielové fondy

Podielové fondy sú tvorené peňažnými prostriedkami od viacerých investorov, pričom ich spravuje správcovský spoločnosť, ktorá ich investuje do rôznych aktív, a to podľa investičnej stratégie.

V prípade podielových fondov máte na výber takisto z viacerých možností. Akciové podielové fondy patria k tým rizikovejším a dlhopisové fondy či fondy peňažného trhu zasa k tým bezpečnejším.

Nehnuteľnosti

Mnoho ľudí investuje do nehnuteľností, pričom zisk z investície im plynie z ich prenájmu. V tomto prípade má však na zisk vplyv najmä to, kde sa nehnuteľnosť nachádza, ako je náročná na správu alebo aj to, či je potrebné vložiť do nehnuteľnosti aj dodatočné investície na rekonštrukciu.

Kryptomeny

Ako posledné si povieme o kryptomenách, o ktorých sa hovorí čoraz viac. Ide o digitálnu menu, ktorú je možné vymieňať za bežné peniaze. Možno ste si už všimli, že niektoré mestá majú aj automaty na bitcoiny.

S kryptomenami viete aj platiť za tovar či služby a hovorí sa o nich ako o mene budúcnosti. Ak by ste chceli investovať do kryptomien, najvhodnejšie je investovať pravidelne a dlhodobo. Ak sú pre vás kryptomeny veľkou neznámou, viac informácií nájdete na tejto stránke.

Povedali sme si niekoľko možností, ako investovať. Ktorá možnosť sa vám pozdáva najviac? Investujete aj vy, alebo nad tým zatiaľ iba rozmýšľate?

Prečítané: 3239x
Späť hore
Vyberáme

Našli sa v cestovaní a každý z nich má k nemu iný prístup. V Starej tržnici sa bude konať trojdňový cestovateľský festival Kaleidoskop

Prejsť svet na trabante alebo tuk tuku? Zdolať všetky osemtisícovky bez kyslíka? Potápa...

Efektne oblá architektúra

Vznášajúci sa nad zemou, ostrá biela proti okolitej zelenej, táto vila sa javí ako kríž...

Týchto 10 svetových hotelov navštevovali multimilionári najviac

Hotel Bellagio v Las Vegas sa stal najviac obľúbený medzi návštevníkmi, ktorých čisté i...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk