Aké knihy by mali čítať začínajúci podnikatelia?

Ukáž mi svoju knižnicu a ja ti poviem, kto si. Aj podľa knižiek, ktoré človek číta, dokážeme odhadnúť, aký je a čo ho zaujíma.

Ak u niekoho nájdeme na poličkách Tolkienove knihy – Hobita, Pána prsteňov, všetky kusy série Game of Thrones od Georga Martina či Adamsovho Stopárovho sprievodcu galaxiou, s istotou môžeme tvrdiť, že je to veľký fanúšik fantasy alebo mu niekto nevie vybrať správny darček. Ak má zase niekto vo svojej knižnici veľké množstvo odbornej literatúry, môžeme povedať, že ide o cieľavedomého človeka, ktorý sa chce neustále vzdelávať, ísť dopredu a chce mať čo najviac informácií z oblasti, v ktorej pracuje.

Oblasť financií a ekonómie je veľmi špecifická, pretože sa v dôsledku legislatívy a nových poznatkov neustále mení. Taký účtovník musí neustále sledovať zmeny v daňových zákonoch, manažér musí zachytávať najnovšie trendy, ktoré zefektívnia jeho riadenie a vedenie ľudí. Každý, kto pracuje v tomto prostredí, sa musí neustále vzdelávať. No ekonomická literatúra nielen pre manažérov a účtovníkov je vhodná pre každého, kto chce vedieť, ako veci fungujú. Nakoľko je trh plný kníh, ktoré vysvetľujú zložité ekonomické princípy, trendy, zákony úplne jednoduchou formou a k tomu všetkému sú, ako by bratia Česi povedali, „neuvěřitelně čtivé“. Ako príklad za všetky môžeme uviesť knihu skúseného ekonóma Tomáša Sedláčka s názvom Ekonomie dobra a zla.

Ak ste sa rozhodli podnikať, máte skvelé know how, ale vaše skúsenosti s vedením ľudí vám trošku pokrivkávajú, potom by pre vás mali byť zaujímavé knihy o podnikovom manažmente z pera Stephana Coveyho, Christensena Claytona či Micheala Portera. Všetko sú to skúsení harcovníci, ktorí vám svojimi myšlienkami, názormi a postrehmi o skvelom fungovaní podniku, navedú na správnu cestu. Ak sa chcete pri podnikaní inšpirovať niekým, tak by to mali byť práve ľudia, ktorí sú skúsenejší ako polovica slovenských podnikateľov dokopy.

 

PR článok

Write a comment...
0 awesome comments!