Heslo – vieme sa chrániť?

| Manworld.sk | Biznis

Heslá používame v dnešnej dobe internetu každý deň. Využívame ich na prístup do svojho notebooku, smartphonu, k prečítaniu emailov ako aj na prístupy na rôzne sociálne siete a aj do e-shopov.

V drvivej väčšine, ľudia používajú ľahko prelomiteľné heslá (heslo123, qwert123, 0987654321, atď.), ktoré sa môžu pre nich stať osudnými.

Ako teda vytvoriť bezpečné neprelomiteľné heslo? Žiaľ, musím Vás sklamať, také nie je. Bezpečné heslo neexistuje, každé heslo sa dá prekonať! Záleží len na čase, koľko hodín jeho prekonávaním stratí útočník. Či sa mu to z hľadiska rentability oplatí.

Heslo je postupnosť písmen, číslic a iných znakov, ktorá je známa len konkrétnej osobe, prípadne malej skupinke ľudí. Pri jeho vyzradení stráca heslo svoj účinok a úžitok.

Ak máme svoje osobné heslo, v žiadnom prípade si ho nezapisujeme na papier, ani ho nikde nezverejňujeme. Však ani PIN od svojej banky, si nepíšeme na platobnú kartu.

Nevhodné heslo

Najdôležitejšie je si uvedomiť, že ako heslo nemôžeme použiť slovo, ktoré sa s nami nejako logicky spája. Či už ide o slovné spojenie, ktoré často používame pri rozhovoroch, alebo meno Vášho partnera/partnerky, mená detí, roky narodenia, či meno Vášho domáceho zvieraťa. Ako príklady nevhodných hesiel môžeme uviesť: peter123, anicka1981, atď.

Útočník, by s prekonaním takého hesla nemal veľa práce. Taktiež pridanie niektorého základného znaku (bodka, pomĺčka, podtržník, čiarka) pred/za heslo, k jeho sťaženiu veľmi nepomôže, nakoľko takýto štýl hesiel sa často používa a je preto predvídateľný.

Celosvetovo medzi najpoužívanejšie heslá patria:

  • číselné postupnosti (123456, 123456789, atď.)
  • postupnosti znakov na klávesnici (qwertz/qwerty)
  • prípadne anglické slovíčko pre heslo (password)

Prekonanie takéhoto hesla pritom zaberie útočníkom len pár sekúnd.

Vytvorenie bezpečného hesla

Heslo by sa malo dať užívateľovi ľahko zapamätať, ale súčasne by malo mať určitú mieru zložitosti. Ideálne heslo má dĺžku 16 znakov, vyskytujú sa v ňom veľké a malé písmená, číslice a špeciálne znaky. Na vytváranie hesla sa používajú rôzne metódy.

Asi najznámejšia a najpoužívanejšia je metóda tvorby hesla cez vytvorenú vetu. Ak vo vete použijete kombináciu zvláštnych alebo cudzích slov, plus z každého slova vety si vyberiete len prvé 2-3 písmená, vytvoríte si tak heslo, ktoré bude pre Vás ľahko zapamätateľné a naopak pre útočníka ťažko odhaliteľné.

Brute force

Ako doba napreduje, napredujú aj rôzne metódy na prienik heslom. Asi najpoužívanejšia metóda sa volá „Brute force“ (hrubá sila). Princípom metódy je postupná kombinácia písmen abecedy. Útočiaci program najskôr doplní len písmeno A, ku ktorému pridá ďalšie prvé písmeno abecedy (AA, AB, AC, AD,...) po minutí celej abecedy sa zmení prvé písmeno A na B, a proces sa opakuje (BA, BB, BC, BD,...). Takto sa po prejdení všetkých písmen abecedy pri dvoj kombinácií pridá do poradia ďalší znak a program postupuje ďalej (AAA, AAB, AAC,...).

Ak si chcete overiť, ako dlho by vydržalo odolávať Vaše heslo, tak do vyhľadávača googlu napíšte „Brute force calculator“. Nájde Vám stránku, kde si môžete zadarmo overiť silu Vášho hesla.

Ak používate heslo o dĺžke 8 znakov, tak bežný počítač ho prelomí do 100 minút. Ak do hesla pridáte o jeden znak viacej, tak sa prienik cez Vaše heslo oddiali až na cca 4 dni. Ak má heslo 10 znakov, tak už ide o 260 dní, ak 11 znakov ide už o desiatky rokov. Avšak uvedomme si, že ak ide o útok hackera, ten má k dispozícií výkonnú modernú techniku, s ktorou dobu útoku a prieniku rapídne zníži.

Univerzálne heslo

Ak si chcete zabezpečiť svoj počítač, emaily či sociálne služby, tak sa všetci odborníci zhodujú na jednom. Nepoužívajte rovnaké heslo na všetko. Ak sa niekto dostane k jednému Vášmu heslu, ešte nie sú ohrozené všetky ďalšie účty. Predstavte si napríklad, že by sa niekto dostal k Vášmu heslu na Facebook a zároveň by sa ním prihlásil aj do Vášho internet bankingu a vybral Vám účet.

Správca hesiel

Čo ale robiť, keď v dnešnej dobe má každý užívateľ internetu viaceré účty? Ako si má zapamätať také kvantum hesiel? Odpoveď je jednoduchá. Stačí sa naučiť používať správcu hesiel. Medzi známych správcov s dobrými recenziami patria: BitwardenLastPass... , obe služby podporujú všetky tri hlavné počítačové a oba hlavné mobilné operačné systémy. Ak využijete jednu zo služieb, budete mať heslá k dispozícií na všetkých svojich zariadeniach, cez ktoré sa do správcu hesiel prihlásite. Na vstup do správcu si potrebujete zapamätať len jedno hlavné heslo. Systém je viacnásobne chránený a zabezpečený, tak sa nemusíte obávať straty uložených hesiel. Heslá, ktoré budete mať uložené v správcovi sa nemusíte učiť naspamäť a ani ich pri použití opisovať, stačí si ich len jednoducho skopírovať.

Autor: Peterkub

 

Prečítané: 1790x
Späť hore
Vyberáme

TOP 10 cestovateľských destinácií pre rok 2016

Redakcia časopisu Afar priniesla na začiatku nového roku zoznam destinácií, ktoré sa ur...

Dizajn kancelárií Google v Štokholme

Prinášame vám fotky z kancelárií internetového gigantu Google. Ponúkajú veľmi uvoľnený ...

Projekt DramRoom zpestří český trh s alkoholem

Pomocí degustačních sad prémiových destilátů chce Čechy naučit pít kvalitní whisky ...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk