Skip to main content

Najpoužívanejšie skratky v online komunikácií

| Manworld.sk | Biznis

Pri surfovaní po internete, ako aj pri komunikácií na sieti sa často stretáme s rôznymi skratkami. S niektorými sme sa už tak vžili, že ich bežne používame, s inými sa stretáme len sporadicky. Ale úprimne, ruku na srdce, môžete si povedať, že ich poznáte všetky? A používate ich správne?

Drvivá väčšina skratiek má svoj pôvod v anglickom jazyku, preto možno nie sú pre všetkých bežne zrozumiteľné. Mladší čitatelia ich budú poznať možno všetky, pričom tí starší sa s niektorými, asi ani nestretli.

Pre ľahšiu prehľadnosť si ich rozdelíme do pár skupín:

  • Emailová komunikácia

Do našej prvej skupiny môžeme zaradiť skratky, ktoré sa nám automaticky vytvárajú v hlavičke emailu, keď niekomu odpovedáme na správu, prípadne chceme niekomu pre posielať email.

RE (reply) odpoveď na email – ide asi o najpoužívanejšiu automatickú skratku všetkých dôb v elektronickej emailovej komunikácií. Táto skratka sa zobrazí vždy pri odpovedaní na email.

FWD (forward) preposlaný email – pri bežnej komunikácií sa s touto skratkou asi tak často nestretnete, ale ak robíte v nejakej väčšej firme, budete sa s ňou stretať na dennom poriadku. Ako aj s tromi nasledujúcimi.

Ak nám niekto v správe napíše ASAP (as soon as possible) – znamená to, že od nás požaduje odpoveď alebo vybavenie nejakej úlohy ihneď ako to pôjde. Ak dostaneme od svojho šéfa v správe EOD (end of day) tak pravdepodobne budeme musieť potiahnuť nadčas, znamená to totiž, že úlohu musíme vybaviť do konca daného pracovného dňa.

FYI (for you information) pre info – slúži na označenie emailu, ktorý Vám niekto pre posiela len tak pre vaše informovanie.

 

  • Skratky v článkoch a popisoch videí

V článkoch alebo v popisoch videí na youtube sa často vyskytujú skratky ako DIY alebo FAQ, viete čo znamenajú?

Prvá zo spomínaných skratiek DIY (do it yourself) nám odhaľuje, že článok/video je určené pre zručnejších ľudí, nakoľko v ňom ide o postupy na výrobu rôznych handmade výrobkov, či o vychytávky pre domácich majstrov.

Ak sa nám pri článku zobrazí skratka NSFW a sme v práci, mali by sme rýchlo takúto stránku opustiť, aby sme predišli nepríjemnostiam. NSFW (not safe for work) – nevhodné pre pracovné prostredie.

Nasledujúca skrátka NFK slúži ako pomoc pri rodičovskej kontrole, nakoľko znamená – (not for kids) nevhodné pre deti.

Skratky FAQ a Q&A nás upozorňujú na časť článku, v ktorej nájdeme informácie a pomocnú ruku. Na danom mieste sa uvádzajú odpovede na často kladené otázky.

FAQ (frequently asked questions) – často kladené otázky

Q&A (questions and answer) – otázky a odpovede

Ak dôjdeme na koniec článku alebo videa a natrafíme tam, na tri písmenka – TBC (to be continue), tak sa môžeme tešiť na ďalšie pokračovanie. Za chvíľku sa objaví nový diel.

Keď sa nám pri načítavaní stránky objaví N/A (not available), tak naopak zas máme smolu. Článok alebo video bol poškodené, alebo administrátorom zmazané.

 

  • Skratky používané v konverzáciách na sociálnych médiách a v diskusných fórach

Každý z nás, ktorý je registrovaný na nejakej sociálnej sieti, sa už určite stretol minimálne s týmito skratkami. Prvé dve nám označujú dve veľké sociálne siete FB (facebook) a IG (instagram).

Ak chceme niekoho na sociálnej sieti označiť, tak použijeme znak zavináča @ a následne uvedieme meno/nick dotyčnej osoby. Vo väčšine sieti stačí napísať len pár písmen a systém Vám sám navrhne mená na automatické doplnenie mena.

V konverzácií mladých ľudí často natrafíme na skratky ako LOL a OMG. Prvou skratkou nám chatujúci človek oznamuje, že sa na niečom dobre zabáva - LOL (laughing out loud) – nahlas sa smejem. S druhou vyjadruje svoje pohoršenie – OMG (oh my god) – ó môj bože.

Pri zhrození z niečoho, sa dajú použiť rôzne alternatívy týchto dvoch skratiek. WTHIT (what the hell is this?) čo do pekla to je? sa používa v rámci slušnosti. Ak chceme napísať niečo menej slušné, tak používame WTF (what the fuck), prípadne F (fuck).

 

Okrem týchto skratiek sa ešte často v komunikácií stretneme s nasledujúcimi:

BTW (be the way) – mimochodom, keď do diskusie chcem pridať niečo menej súvisiace

BRB (be right back) – hneď budem späť, pri chvíľkovom odbehnutí od počítača

THX (thanks) – vďaka

YW (you are welcome) – zdvorilostná odpoveď na ďakujem - nie je začo

AFAIR (as far as I remember) – pokiaľ si pamätám

PM (privat message) – súkromná správa

MMT moment

NZ – niet začo

Ak si zapamätáte tieto skratky, už nebudete pôsobiť v diskusiách a na chatoch, ako dinosaurus za počítačom. :-)

Autor: Peterkub

Prečítané: 1511x
Späť hore