Toto sú najbohtaší ľudia všetkých čias!

Skúste sa kohokoľvek opýtať, kto je najbohatší človek všetkých čias. Asi najčastejšia odpoveď by bola Bill Gates, podobná myšlienka sa zrodila v časopise TIME a rozhodli sa prijať výzvu.

Zistiť, kto bol najbohatší človek v našej histórii, čo samozrejme viedlo k rozsiahlym výskumom, konzultáciam s odborníkmi z celého sveta a hlboké ponory do svetových archívov. Ich práca a vytrvalosť sa oplatila a priniesla odpoveď, nižšie nájdete zoznam 13 jednotlivcov zoradených na základe bohatstva prepočítaných na súčasné štandarty HDP.

Džingischán (veľa pozemkov)

Príklad toho, ako bohatstvo nemôže byť obmedzené na peňažnú hodnotu. Mongolský vodca sa ocitol na začiatku zoznamu pre jeho obrovskú ríšu, na rozdiel od iných panovníkov tej doby, nepostavil žiadny chrám, palác alebo hrob.

Bill Gates (78,9 miliardy dolárov)

Zoznam najbohatších ľudí by bez Billa Gatesa nebol kompletný asi nikdy. Na rozdiel od ostatných ľudí na zozname, nadobudnutie jeho majetku bolo relatívne jednoduché.

Kleopatra (95,8 miliárd dolárov)

Dobre známa pre búrlivý osobný život, ale vládkyňa starovekého Egypta bola tiež špičkový politický manipulátor. Jej ročný príjem predstavoval takmer 2,6% svetového HDP a ona si požičiavala od zahraničných predstaviteľov s cieľom viesť vojny a udržať si svoj životný štýl.

Alan Rufus známy tiež ako Alan Red (194 miliárd dolárov)

Synovia Viliama dobyvateľa, Alan Red sa pripojil k svojmu strýkovi do normanského dobytia. Po jeho smrti ostalo jedenásť tisíc libier, avšak to predstavovalo 7% HDP. Po zrelej úvahe, v dnešných podmienkach by o bol jeden z najbohatších ľudí.

John D. Rockefeller (341 miliárd dolárov)

V roku 1885 začal budovať svoje impérium, v roku 1863 investoval do ropného priemyslu vo veku 27r. O dve desaťročia neskôr mala jeho spoločnosť pod kontrolou 90% produkcie ropy v USA. Do roku 1918 sa majetok odhadoval na 2% HDP Spojených Štátov. Do majetku bol zahrnutý aj kultový mrakodrap v NY - Rockefellerovo centrum.

Andrew Carnegie (372 miliárd dolárov)

Pôvodne škótsky prisťahovalec, oceliarsky magnát predal svoju spoločnosť J.P.Morgan-u za 480 miliónov dolárov (2,1% HDP USA). V roku 2014 by sa stal bohatší ako Rockefeller, hoci podmienky sú rovnaké aj v známych nehnuteľnostiach, hovorí vám niečo Carnegie Hall?

Katarína Veľká (1,5 bilióna dolárov)

Dostala sa k moci po vražde manžela v roku 1762, od tej doby ruský vládca hromadil nie len značné bohatstvo a pozemky, ale aj politickú moc. Majetok v hodnote 5% svetového HDP a zároveň najdlhšie panujúca žena v Rusku si určite zaslúži miesto na zozname.

Jozef Stalin (7,5 bilióna dolárov)

Time uviedol, že je ťažké rozlíšiť bohatstvo diktátora, je to jednoducho preto, že jeho kontrola nad krajinou bola absolútna. Bol schopný využiť ekonomickú silu krajiny na akýkoľvek dôvod, ktorý uzná za vhodný. Tri roky pred jeho smrťou ZSSR tvoril takmer 9,5% svetového HDP, čo z krajiny robí jednu z najbohatších na svete.

Cisárovná Wu (22,7% svetového HDP)

Jej bezohľadnosť a túžba po moci boli priam neuveriteľné. Bohatstvo svojej krajiny postavila na obchodovaní s hodvábom a čajom na hodvábnej ceste a rozšírila impérium Číny do strednej Ázie.

Akbar I(25% svetového HDP)

Bol to jeden z najväčších panovníkov Indie z dynastie Mughal. Majetok predstavuje jednu štvrtinu svetového HDP, ktoré bolo získané najmä z vlastného obyvateľstva.

Cisár Shenzong (25-30% svetového HDP)

Tretí v poradí najbohatších ľudí sveta je Čínsky cisár Shenzong z dynastie Song. Držal značnú kontrolu nad ekonomikou, zdrojom jeho bohatstva boli technologické inovácie a výber daní, čím predbehol svoju dobu.

Cézar Augustus (4,6 bilióna dolárov)

K tomu aby sa bohatstvo videlo v širších súvislostiach, si predstavte, že jeden človek ovláda ríšu ktorá produkuje 25 - 30% ekonomického výkonu sveta. A teraz si predstavte, že jednu pätinu tejto sumy tvorí osobný majetok. Akoby to nestačilo, profesor Ian Morris zo Stanfordu dodal, že Augustus na jednu chvíľu vlastnil celý Egypt.

Mansa Musa(bohatší než sa dá vyjadriť číslami)

Na prvom mieste sa umiestnil najväčší producent zlata na svete v čase, keď bol po ňom veľmi vysoký dopyt. Najlepší popis jeho bohatstva vystihuje obrázok, ktorý zobrazuje panovníka ako drží žezlo zo zlata, sedí na tróne zo zlata, drží zlatú šálku a na hlave má zlatú korunu.

Write a comment...
0 awesome comments!