Skip to main content

5 jednoduchých rád, vďaka ktorým sa konečne vyspíte

| Manworld.sk | Bývanie
Zdroj obrázka: Phoenixns/Shutterstock.com

Asi vám nemusíme hovoriť, že v priemere ľudia strávia tretinu svojho života v posteli. Čo nie je málo, no aj tak s tým mnohí máme problémy. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by dospelý človek mal spať 7-8 hodín denne. Spánok je predsa zdrojom dobrého zdravia, mladosti a dlhovekosti. Posilňuje našu imunitu a silu.

Je však stále viac ľudí, ktorí majú s kvalitným spánkom a takýmto posilnením organizmu problém. A pokiaľ k nim patríte aj vy, mali by ste spozornieť, pretože máme pre vás nielen dostatočne veľké matrace 180x200, ale aj niekoľko rád, vďaka ktorým sa možno konečne vyspíte.

Faktory, ktoré zasahujú do zdravého spánku:

Ako pri každom probléme, aj v tomto prípade by ste mali poznať príčinu vzniku. Konkrétne a presnejšie faktory, ktoré do zdravého a bezproblémového spánku zasahujú. Najčastejšie to býva:

  • sedavý životný štýl;
  • hlučné miesto a svetlo zasahujú do správneho spánku a produkcie melatonínu, ktorý reguluje cirkadiánne rytmy ľudí. Proti čomu by mohla pomôcť kvalitná akustická pena na stenu;
  • modré svetlo zo smartfónov, žiaroviek a iných prístrojov LCD narúša pokojný spánok. Pokúste sa prestať používať tieto zariadenia najmenej 1 hodinu pred spaním;
  • kofeín zvyšuje hladinu adenozínu, čo má vzrušujúci účinok na nervový systém človeka. Konzumujte preto kofeínové nápoje najneskôr 6-8 hodín pred spaním;
  • konzumácia alkoholu a nikotínu negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku. Veľká dávka alkoholu vedie k plytkému spánku s častým prebúdzaním. Nikotín má na telo zasa stimulačný účinok, ktorý môže spôsobiť nespavosť.

5 tipov pre lepší spánok

  1. Spite 15-20 minút aj počas dňa. Denný spánok znižuje krvný tlak, má pozitívny vplyv na srdce a cievy, zvyšuje koncentráciu a posilňuje telo.
  2. Zaobstarajte si matrace presne na mieru. Efekt sa dostaví veľmi rýchlo a výsledkom bude nielen kvalitný spánok, ale aj vaša dobrá nálada a lepšie zdravie.
  3. Večeru majte maximálne 2-3 hodiny pred spaním. Ťažké jedlo konzumované v noci spomaľuje produkciu melatonínu, spôsobuje nepríjemné pocity v žalúdku a podporuje ukladanie tuku.
  4. Pred spaním si dajte teplú sprchu. Upokojí vaše nervy po náročnom dni. Potom si už len pustite meditačnú hudbu, biely šum, upokojujúce zvuky prírody alebo monotónny hlas, aby ste rýchlo zaspali.
  5. Kľúč k dlhému a zdravému spánku je aj čerstvý vzduch vhodnej teploty. Skúste si preto pár minút pred vstupom do postele celú miestnosť spálne vyvetrať. Príjemné ranné vstávanie a oddýchnuté telo budú pre vás tou najlepšou odmenou.
Prečítané: 689x
Späť hore