Skip to main content

5 tipov, ako na poslednú chvíľu zazimovať terasu alebo balkón

| Manworld.sk | Bývanie

Dni sa skracujú, teploty klesajú a hory lístia v záhradách a parkoch sú čoraz väčšie. Keďže zima je takmer tu, mnohí sa z terás a balkónov odoberajú do interiéru.

Aby ste sa ale aj na budúcu jar mohli tešiť z komfortu, ktorý vám tento malý kúsok raja na čerstvom vzduchu ponúka, mali by ste toto prostredie dôkladne zazimovať a ochrániť jeho výbavu a zariadenie pred nestabilným počasím.

Samozrejme, neznamená to, že si odteraz nemôžete na balkóne vychutnať horúci čaj alebo varené víno zabalení vo vlnenej deke. Pohoda predsa prichádza aj v zime. Nechať však balkón či terasu bez údržby, nie je dobré riešenie.

Vyčistite priestor s pomocou špeciálneho záhradného náradia

A začnite listami. V niektorých prípadoch môže lístie v okolí koreňov rastlín pôsobiť ako ochrana pred mrazom. Na druhú stranu však hromady listov môžu spôsobiť živej okrase balkónov a terás aj pohromu, pretože jej nedovolia dýchať.

Preto, to, čo môže byť na jednu stranu v prvých mrazivých dňoch dobrou ochranou, by ste mali v zime opäť odstrániť, aby mohli balkónové rastliny aj v zime správne dýchať. Nielen pri tejto, ale aj inej dôležitej údržbe priestoru balkóna či terasy vám môže veľmi dobre poslúžiť špeciálne záhradné náradie.

Investujte do kvalitných vonkajších kvetináčov

Mráz neškodí len samotným rastlinám, ale aj nádobám, v ktorých ich na balkónoch alebo terasách pestujeme. Väčšinou nie sú vyrobené pre mínusové teploty, rýchlo sa teda môže stať, že v mraze prasknú.

Ochrániť kvetináče môžete obalom z jutového vreca alebo kokosovej rohože. Ešte lepšie však je investovať do kvalitných vonkajších kvetináčov, ktoré si poradia nielen s mínusovými, ale aj extrémnymi teplotami cez leto.

Skontrolujte, či rastliny neobsahujú škodcov

Ročné obdobia nezanechávajú stopy len na nás, ľuďoch, ale aj kvety a rastliny znášajú pri viacerých zmenách obrovskú záťaž. Preto by ste im teraz mali dopriať wellness kúru. Odrežte odumreté časti rastlín a staré konáre, aby sa mohli zotaviť v zimovisku. V závislosti od rastliny môžete znížiť jej tretinu alebo dokonca polovicu.

Pred začatím rezu by ste mali skontrolovať celkový zdravotný stav rastlín. Zo spodnej strany listov napríklad vidíte, či sú napadnuté škodcami alebo nie. Ak nejaké nedokonalosti a škodcov nájdete, zistite, čo sa s nimi dá robiť, kým ich pošlete do hibernácie. Pozor aj na fakt, že z terasy alebo balkóna majú do interiéru pomerne krátku a jednoduchú cestu.

Presuňte rastliny k stene domu

Ak máte na terase či balkóne rastliny, ktoré sú v podstate odolné voči mrazom, predsa len im zimné útrapy môžete trochu uľahčiť umiestnením na chránené miesto. Napríklad priamo na stenu domu, ktorá pre rastliny funguje ako vetrolam.

Medzi rastliny, ktoré v zime prežijú vonku patria buxusy, vresy, rododendrony a hortenzie. Takže teraz už viete, čo máte s nimi robiť!

Postarajte sa záhradný nábytok

Ak chcete niečo zo svojho záhradného nábytku na jar mať, mali by ste ho odložiť, poriadne očistiť a – krytom – chrániť v pivnici alebo na inom bezpečnom mieste. Ale pozor: Z času na čas nechajte pod krytom vzduch, inak by vám nábytok mohol začať plesnivieť.

Ak máte drevené sedenie a ležadlá, mali by ste ich každých pár rokov na jeseň naolejovať, aby boli na jar a v lete rovnako krásne ako predtým. Aj tieto jednoduché kroky smerujú k tomu, aby bol váš balkón alebo terasa krásna.

Zdroj obrázka: M Gl/Shutterstock.com

Prečítané: 307x
Späť hore