Ako si zriadiť inteligentnú domácnosť?

| Manworld.sk | Bývanie

Ako už nadpis napovedá, v článku sa budeme venovať téme, ako si vytvoriť zo svojej domácnosti - inteligentnú domácnosť. Takú, v ktorej si budete radi vychutnávať v pohodlí svoju kávičku, a ktorú Vám budú Vaši známi závidieť.

Človek je tvor od prírody vynaliezavý, ale aj nesmierne pohodlný a lenivý. Preto sa snaží prostredie, v ktorom žije, prispôsobovať svojím požiadavkám a potrebám. Našim starým rodičom stačilo ku šťastiu len pár vecí, ale doba napreduje. To čo bolo pre ľudí štandardom bývania pred pár rokmi, už je dávno minulosťou. Ak si spomeniete na svoje detstvo a na nejaký sci-fi film, boli tam veci, o ktorých ľudia snívali a dnes sú už k dispozícií. Napríklad veliteľ vesmírnej lode zadával príkazy a loď ich ľudským hlasom potvrdila a vykonala. Časť tejto „vesmírnej“ technológie sa presunula z paluby lode aj do domácností. Táto technológia pritom už nie je ani tak finančne náročná, dokážu si ju dovoliť aj bežní ľudia. Už to nie je výsada len horných 5% obyvateľstva.

Inteligentná domácnosť

Pod pojmom inteligentná domácnosť si môžeme predstaviť domácnosť, v ktorej sú zabudované „Smart“ zariadenia, s ktorými môžete komunikovať. Po zadaní príkazu môžete rozsvietiť svetlá a lampy v jednotlivých miestnostiach, spustiť do prevádzky vykurovanie, nastaviť na termostate požadovanú teplotu, aktivovať zabezpečovanie prvky, povysávať, či si zapnúť Vašu obľúbenú pesničku z youtubu. Možností je veľa, stačí si len vybrať.

Možno si poviete, však toto všetko si viem urobiť aj sám, načo do toho investovať peniaze. Áno, v tomto máte pravdu, avšak čas, ktorý venujete týmto povinnostiam môžete radšej venovať svojej rodine. Aj tak väčšinu času trávite v práci, tak prečo si nedopriať trošku relaxu aspoň doma? Každá minúta, ktorú investujete do vzťahu a do rodiny sa Vám mnohonásobne vráti.  

Čo je dôležité si nazačiatku uvedomiť

Pred samotným začatím budovania inteligentnej domácnosti si musíte odpovedať na tri základných otázok.

Máme k dispozícií rýchly internet a kvalitný router? Router by mal zvládať 2 frekvenčné pásma, a to 2,4 GHz (bežnejší) a 5 GHz. Dôvodom je, že niektoré produkty fungujú na jednej frekvencií a druhé zas na druhej frekvencií.

Máme doma už nejaké smart zariadenia? Najčastejšie mávame doma smartfón a smart televízor, pri nich je dobré si v nastaveniach preveriť, ktorú mobilnú aplikáciu podporujú (Google, Alexa, atď.) a tiež, či podporujú aj ovládanie hlasom.

Všetky smart zariadenia majú od svojich výrobcov na ich ovládanie vlastné aplikácie, ktoré si môžeme bezplatne do svojho smartfónu stiahnuť napríklad z google pay. Pri väčšom množstve rôznych automatických zariadení a ich aplikácií je prehľadnejšie a komfortnejšie používať systém, ktorý dokáže integrovať všetky ovládania do jednej aplikácie. Dôležité je, že každé ďalšie zakúpené zariadenie musí podporovať vybranú mobilnú aplikáciu. Pri drvivej väčšine smart zariadení sú k dispozícií aspoň dve najbežnejšie možnosti (google a alexa).

Najbežnejšie a najpoužívanejšie mobilné aplikácie:

  • Google home
  • Amazon Alexa
  • Apple HomeKit

Cez čo chcete svoju domácnosť ovládať? Automatické zariadenia môžete ovládať, už cez spomínaný smartfón, prípadne cez hlasového asistenta. Každá mobilná aplikácia má aj vlastného integrovaného hlasového asistenta, avšak zariadenie na snímanie hlasu si musíte zakúpiť a nastaviť. Google home (Google asistent), Amazon Alexa (asistentka Alexa), Apple HomeKit (asistentka Siri).

Nie všetko je ale dokonalé. Ako hlavné mínus hlasových asistentov treba uviesť, že do dnešnej doby nemajú možnosť ovládania slovenským ani českým jazykom. Všetky príkazy treba zadávať v anglickom jazyku.

Pri ovládaní hlasom, môžeme domácnosť riadiť napríklad aj cez smart hodinky, ak majú v sebe zabudovaného asistenta.

Pri vlastnom rozhodovaní, ktorého hlasového asistenta si vybrať, som sa riadil rôznymi recenziami, ktoré sú prístupné na fórach venujúcim sa tejto téme. Rozhodoval som sa len medzi Google asistentom a Alexou. Nakoniec rozhodujúcim faktorom bolo, že zariadenie od spoločnosti Google disponuje okrem reproduktorov aj dotykovým displejom, ktorý sa dá používať aj ako digitálny fotoramik, digitálne hodiny, prípadne môžete sledovať videá z youtubu, a dokonca sa dá spustiť aj Netflix.

Ďalšou nespornou výhodou Googlu voči Alexe je to, že už dlhšie sa plánuje vytvoriť aj česká verzia hlasového asistenta.

Téme inteligentnej domácnosti sa budeme venovať aj v ďalších článkoch, v ktorých prinesieme vychytávky, ktoré sa dajú ovládať aj spomínaným hlasovým  Google asistentom.

Autor: Peterkub

Prečítané: 1071x
Späť hore
Vyberáme

MOKO - tradičné tetovanie ľudí Maori

V posledných rokoch došlo k obrovskému oživeniu tradičného maorského tetovania a ďalšej...

Nová trieda S od Mercedes-Benz odhalená

Mercedes-benz vydal fotografie nového modelu triedy S - kabriolet, predbehol tak svoju ...

Pohodlne a vo veľkom štýle

V obleku by ste mali nielen dobre vyzerať, ale sa v ňom aj dobre cítiť. Ak si raz obleč...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk