Aký plot zvoliť na malý pozemok s rodinným domom?

| Manworld.sk | Bývanie

Máte rodinný dom a ešte nemáte okolo vášho menšieho pozemku oplotenie? Premýšľate nad tým, aké by bolo ideálne? Poradíme vám, aký typ plota sa v tomto prípade hodí najviac.

Na čo vám má plot slúžiť?

Pri oplotení domu treba zdôrazniť estetickosť a rovnako tak funkčnosť. Na úvod je ale potrebné si najprv položiť otázky: Akú úlohu bude plniť? Má iba vymedziť pozemok alebo i zabezpečiť súkromie? Má vás ochrániť pred ruchom a vetrom? Má byť zárukou bezpečnosti i pre malé deti a chcete si byť istí, že ho nepreskočí pes? 

Ak vám stačí kladná odpoveď na prvú otázku, vystačíte si pokojne aj s výškou pol metra. Plot do výšky jeden a pol metra už vytvára jasne ohraničenú časť, no zároveň nezavadzia vo výhľade. Plot okolo dvoch metrov sa už dá považovať za istú bariéru. Štandardná výška pri rodinnom dome sa však pohybuje až medzi 150 – 180 cm. Podľa zvyklostí by mal umožňovať nazerať do priestoru za ním, a tým zvyšovať pocitovú priestrannosť a veľkosť záhrady.

Materiál oplotenia a pletivo

Na oplotenie môžete zvoliť kovové materiály, kameň, tehly, drevo, alebo ich vzájomnú kombináciu. Najmä ploty z kovových materiálov sa tešia čoraz väčšej obľube a k dispozícii je naozaj široký sortiment – zvárané, z pletiva, kované… Bývajú povrchovo upravené poplastovaním alebo pozinkovaním, ďalšou možnosťou je zvárané pletivo PVC (systém skladajúci sa zo zváraného, galvanizovaného a plastom pokrytého plotu) či vrchol v ponuke drôtených oplotení – zvárané panely (pevné s jednoduchou inštaláciou, antikorózny žiarový zinok, pozinkovanie alebo polyester).

Najvyššou kvalitou disponujú hliníkové ploty, kombinujúce všetky spomenuté výhody.

Betónový plot je čiastočným riešením pre pozemky hraničiace s rušnou cestou. Nemali by ste však ním obohnať celý pozemok. Len problematickú stranu.

Pri hľadaní najlacnejších možností určite narazíte na plastové ploty. Tuná sa však nízka cena nevypláca. Onedlho vás s najvyššou pravdepodobnosťou čaká výmena.

Tieniaca sieť ako pridaná hodnota

Pokiaľ si chcete ustrážiť súkromie, prípadne znížiť veternosť na pozemku, skvelým riešením je tieniaca sieť. Hodí sa ku všetkým typom oplotenia a má vysokú odolnosť voči UV žiareniu a pretrhnutiu. Prichytíte ju buď pomocou sťahovacích pások, špagátu, spiniek alebo šponovacieho drôtu.

Prečítané: 1120x
Späť hore
Vyberáme

Víno a jeho rozdelenie

Patríte medzi ľudí, ktorí si radi pochutnajú na fľaši dobrého vína? Či Ste niekto, kto ...

Tipy, ako si nájsť dobrú prácu, ak ste vyčerpali všetky možnosti

Každý deň sa na stránkach vyhľadávania zamestnania objavujú tisíce nových pracovných mi...

Starostlivosť o auto sa vypláca

Dnes je auto neodmysliteľnou súčasťou každého z nás. Táto investícia však nie je najmen...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk