Architektúra: Veža Slobody

Po dokončení to bude jedna z najvýznamnejších stavieb 21. storočia. Hrá významnú úlohu v dizajne a svojou výraznou symbolikou aj v politike, z toho dôvodu bude postavená.

Veža slobody (The Freedom Tower) je náhrada za to, čo kedy stálo na identickom mieste, bývalé svetové obchodné centrum (WTC). V roku 2001 teroristi zničili niekoľko budov vrátane masívnych 110 - poschodových dvojičiek. Veža slobody je viac ako len realitný projekt, je to rehabilitácia pre osoby zranené terorizmom a spôsob ako vyliečiť jazvu na národe. Súčasť liečebného procesu je nový rast, čo predstavuje túto vežu. Bol to dlhý a bolestivý proces. Prvé dizajny boli vysmiate, Newyorčania sú notoricky výstrední ľudia a preto sa zamerali na dizajn. Súčasný obraz je oveľa menej honosný ako sa plánovalo. Pripomína veľký kváder s vyrezanými rohmi. Centrum budovy bude tvoriť osemuholník.  

Nová Veža Slobody vzdá hold dvojičkám v niekoľkých smeroch. Základňu bude tvoriť 200 štvorcových stôp - rovnaké rozmery ako mali pôvodné veže. Vyhliadková terasa bude vo výške bývalej veže číslo 1 a sklenené zábradlie pôjde do výšky veže číslo 2, rozdiel tvoria necelé dva metre.

Veža slobody je len jednou z niekoľkých budov, ktoré budú postavené na mieste WTC. Dizajn je oficiálne známy ako "Memory Foundations" pretože ponecháva priestor pre niekoľko pamätníkov.

 

Write a comment...
0 awesome comments!