Papierové steny nie je len pesnička od slovenskej kapely Bad Karma Boy, ale aj realita slovenských panelákových sídlisk. Panelové steny nie sú práve najlepším materiálom, ktorý má ochraňovať vaše súkromie a zabezpečiť vám ticho. Koľkokrát ste v nedeľu počuli klepať suseda rezne, hrať hudobníka na bicie nástroje alebo suseda pod vami, ktorý rekonštruuje bytové jadro? Situácie, ktoré nikoho veľmi netešia, čo je však horšie, v paneláku počujete aj suseda, ktorý si pustí trochu hlasnejšie telku. Ako proti tomu bojovať?
Odhlučnenie bytu
Jedným z najlepších riešení, ako sa zbaviť hluku, je účinné odhlučnenie bytu. Aká je účinnosť takejto zvukovej izolácie? To záleží od spôsobu izolácie, ktorý si vyberiete. Spoločnosť Potichu.sk ponúka dva spôsoby odhlučnenia stien – kontaktný a bezkontaktný systém. Aký je medzi nimi rozdiel? Kontaktný systém sa dotýka steny, jeho hrúbka je oproti bezkontaktnému menšia, pohybuje sa v rozmedzí od 2 cm do 4,7 cm. A jeho účinnosť? Zbaví vás bežného hluku – hlasný televízor od susedov, klepanie rezňov či hádka talianskeho manželského páru.
A čo bezkontaktný systém?
Bezkontaktný systém sa väčšinou zmestí do 10 cm, takže je viac ako dvojnásobne hrubší. Je však aj účinnejší, pretože medzi stenou a izoláciou sa necháva vzduchová bublina, ktorá tiež funguje ako izolant. Takáto izolácia vás dokáže zbaviť až 80 % hluku a odporúča sa na steny, ktoré susedia s rušnou cestou alebo veľmi hlučným susedom. Samozrejme, že si nemusíte nechať odhlučniť celý byt, sami si vyberiete, či potrebujete odhlučnenie jednej alebo troch stien, podlahy či stropu.
Aký materiál sa používa
Základným materiálom sú zvukovoizolačné dosky ako Gecon či Wolf. Okrem toho sa používa akustická pena, rôzne fólie a materiály, ktoré skvele pohlcujú zvuk. Nemusíte sa obávať, že vaša izba bude vyzerať, ako keby bola obložená kartónmi od vajec, po vymaľovaní bude na nerozoznanie od normálnej steny. S tým rozdielom, že v byte budete mať božské ticho.
- PR článok