Čerpadlá – zásady používania

V dnešnej dobe máme pomerne široké zastúpenie najrôznejších čerpadiel. Vybrať si vieme to správne čerpadlo na prácu, ktorú potrebujeme vykonávať. Ale akým najčastejším chybám sa vyvarovať, aby nám čerpadlo slúžilo čo najdlhšie?

Najdôležitejší a najhlavnejší bod, skôr než čerpadlo vôbec spustíme do používania, je PREČÍTAŤ SI NÁVOD! Znie to ako otrepaná fráza, ale čerpadlá môžu vyzerať rovnako, no v niektorých detailoch sa môžu odlišovať. Takto vieme predísť nepríjemnostiam hneď na začiatku.

Ponorné čerpadlá na čistú a kalovú vodu

Hneď na začiatku treba presne vedieť na aký účel čerpadlo ideme používať. Čerpadlá, ktoré sú určené na čistú vodu, nesmieme používať na čerpanie špinavej či inak znečistenej vody. Sú technicky stavané na prečerpávanie naozaj iba čistej vody – teda z kopaných studní, alebo odčerpávanie vody z bazénov. Aj tá najmenšia špina im vie poškodiť obehové kolo a v servise Vás nepochvália.

Čerpadlo pred úplným ponorením do vody mierne nakloníme a ponárame do vody pod miernym uhlom. Tým docielime to, že sa z čerpadla dostane vzduch a čerpadlo nám začne ťahať hneď.

V žiadnom prípade neťahať čerpadlo za prívodný kábel! Môže prísť k poškodeniu spojov vo vnútri čerpadla, natiahnutie – roztrhnutie samotných vodičov v kábli, alebo až k smrteľným úrazom. Na tento účel slúži lanko, alebo retiazka, ktoré sú na to priamo určené.

Pred ponorením je dobré si zmerať skutočnú hĺbku studne. Na lanko uviažte závažie, vložte do studne a po vytiahnutí vidíte podľa mokrého lanka aký vodný stĺpec máte v studni. Je to dobré spraviť preto, lebo čerpadlo sa nesmie osadiť veľmi blízko dna. Vtedy môže rozvíriť podložie v studni a nasať kal, alebo piesok. Malo by byť minimálne 1 meter od dna.

Z technických parametrov treba vedieť, aká je maximálna hĺbka ponoru čerpadla a koľko metrov dokáže čerpadlo vytlačiť smerom hore. Výkonnejšie čerpadlá majú samozrejme tieto hodnoty vyššie.

Ak sa ponorné čerpadlo používa iba v letnej sezóne, tak po vytiahnutí spravte vnútorný preplach naozaj čistou vodou napríklad z vedra, potom z neho vylejte všetku vodu, nechajte ho úplne preschnúť a až potom ho odkladáme.

Domáce vodárne

 

Domáca vodáreň pozostáva z motorovej – sacej časti a zo zásobníka na vodu.

Tieto čerpadlá sú určené na čerpanie čistej vody,takže je potrebné na hadicu pred vstupom do čerpadla osadiť vhodný filter na mechanické nečistoty.

Keďže tieto čerpadlá zostávajú na suchu mimo studne a majú pomerne silný prietok, treba zabezpečiť saciu hadicu, ktorá je vystužená a nasávanou vodou sa nesploští.

Pred spustením ich treba zavodniť, teda do zavodňovacieho otvoru naliať vodu, až kým nezaplníte komplet celú saciu časť. Je to dôležité z toho dôvodu, lebo tieto čerpadlá nesmú pracovať na sucho – bez vody.

Zásobník na vodu obsahuje gumový vak, v ktorom treba pravidelne kontrolovať tlak pomocou manometra na pneumatiky. Ak je tlak nízky, treba ho dotlačiť pomocou kompresora. Presný tlak udáva vždy konkrétny výrobca.

Motorové čerpadlá

 

Pri tomto type čerpadiel je veľmi dôležité prvotné zavodnenie a použitie kvalitných vystužených sacích hadíc. 

O motorovú jednotku sa treba postarať ako bežný motorový stroj. Treba tankovať predovšetkým čerstvý benzín a kontrolovať vzduchový filter.

Write a comment...
0 awesome comments!