Kúpa verzus požičanie stroja: Čo je výhodnejšie?

ilustrčný obrázok ilustrčný obrázok

Moderné pracovné stroje uľahčujú prácu a skracujú pracovný čas jednotlivých výkonov. Elektrocentrály udržujú v nepretržitom chode dôležité inštitúcie ako nemocnice a dátové centrá.

Poľnohospodárske stroje dokážu zjednodušiť náročnú prácu pri chove zvierat a pestovaní plodín.

Zadovážiť si výkonný pracovný stroj nie je malá a ani krátkodobá investícia. Lepšie povedané, nemala by byť. Ak si už nejaký stroj vyberieme, mali by sme si byť istý jeho kvalitou, funkčnosťou, využiteľnosťou a výkonom.

 

Kúpiť alebo požičať?

Predstavte si kúpu mohutného kolesového rýpadlo-nakladača. Je to jeden z najobľúbenejších pracovných strojov hlavne vďaka svojej všestrannosti, podobnej ako minibager.

Cena nových strojov sa pohybuje v desiatkach tisíc eur a aj veľké firmy musia nákup riešiť úverom.

Kúpa nového stroja teda predstavuje veľkú vstupnú investíciu, ktorú si nie všetci, najmä začínajúci podnikatelia a malé firmy, môžu dovoliť.

Nasledujú výdavky na pravidelný servis a prípadné opravy. Nehovoriac o tom, že na veľké vzdialenosti je nutné stroj nejako prepraviť.

 

Kúpa nového pracovného stroja je výhodná hlavne pre veľké firmy, ktoré budú stroj využívať pravidelne a hlavne často. Ide o zabehnuté prevádzky, kde si stroj na seba tak povediac zarobí. To znamená, že zisk z práce na stroji bude vyšší ako náklady na samotnú prevádzku stroja.

Výhodou je, že po splatení úveru (za predpokladu, že nemáme voľnú hotovosť) sa stroj stáva vašim majetkom.

Zapožičanie pracovného stroja má tiež svoje výhody. Vyberiete si akýkoľvek stroj, ktorý zrovna potrebujete. Požičovňa stavebných strojov vám ho privezie na miesto zásahu v dohodnutý čas. Na stroji pracujete len kým ho potrebujete a nemusíte riešiť pravidelný servis ani opravy, ktoré nespôsobíte sami nevhodným zaobchádzaním.

Použité stroje na požičanie sú vhodné najmä pre pracovníkov, ktorí nepotrebujú stroj pravidelne a ich vlastný (ak by si nejaký kúpili)  by nebol dostatočne využitý.

Požičovňa strojov je výborným riešením aj pre súkromné osoby, ktoré potrebujú stroj len dočasne, napríklad pri stavbe rodinného domu alebo terénnych úpravách na pozemku.

Ďalšia skupina ľudí, ktorí môžu dočasne využiť služby požičovne sú tí, ktorí plánujú kúpu stroja, no nie sú ešte úplne rozhodnutí.

Takto si môžu vyskúšať viaceré typy strojov, výkonných a hmotnostných kategórií a zistiť, ktorý stroj im vyhovuje najviac.

Ako posledné treba povedať, že najdôležitejšie je rozhodnúť sa pre rokmi overenú kvalitnú značku stroja, ktorá nesklame a splní očakávania skúsených aj začínajúcich strojníkov.

Write a comment...
0 awesome comments!