Skip to main content

Máte doma akvárium? Viete, čo tým o sebe prezrádzate?

| Manworld.sk | Bývanie

Každý z nás má svoje záľuby a koníčky, ktorým sa venuje podľa svojho uváženia. Tak ako vaše oblečenie a upravený vzhľad, aj tento spôsob pestovania určitého hobby je o vás do značnej miery vypovedajúcim prvkom. Chcete vedieť, ako je to v príade akvaristiky a obľube pri chove okrasných rybičiek v malom priestore, ktorý môže byť aj dokonalým doplnkom vášho bývania? Spoločne sa na to pozrieme.

Element vody

O tom, že ľudia, ktorí majú radi kvety a zvieratá nemôžu byť zlí, ste asi už počuli? Voda jevšak symbolom krásy, element zdravia, vitality a čistoty. Takto by vás mohli ľudia do určitej miery charakterizovať, pokiaľ sa doma už niekoľko rokov venujete akvaristike. To znamená, že viac ako pekné behúne v predsieni, budú možno u vás stredobodom pozornosti malé živočíchy, ktoré vám v konečnom dôsledku robia asi aj veľkú radosť.

Bola tu už dávno pred nami

Akvaristika však nie je len pojmom súčasnej generácie a bola tu niekoľko storočí pred nami. Samozrejme, že sa pod ňu radil aj chov rýb vo voľnej prírode, v takom prípade však nebola dôvodom ich konzumácia. Prvé náznaky dnešnej okrasnej akvaristiky sa objavili v starovekej Číne, kde sa venovali chovu krásnych karasov.

Môžu za to rastlinky?

Do uzavretej a súčasnej podoby, ktorú si môžeme dnes inštalovať do interiéru, sa akvárium dostalo vďaka poznatkom fyzika Josepha Priestleyho. Ten prišiel s myšlienkou, že rastlina vylučuje plyny aj v uzavretej nádobe. A na takom princípe predsa dnes fungujú aj tieto malé vodné svety, môžu za to najmä užitočné rastliny do akvária, ktoré vylučujú kyslík, a ten rybky pre svoj život vo vode potrebujú.

Samozrejme, že proces pokusov a ľudí, ktorí sa o to všetko pričinili je dlhší, no základom je, že akvaristika súčasného charakteru sa začala rozvíjať v laboratórnych priestoroch. Za zmienku možno ešte stojí, že otcom európskej akvaristiky sa stal Emil Adolf Rossmässler (1806-1867), čo však s dnešnými typmi nemalo okrem vody veľa spoločného.

Ak si teda budete pri najbližšej možnej príležitosti vyberať kamene do akvária, nezabudnite oceniť súčasné trendy a techniku, vďaka ktorej sa môžete dlhodobo radovať z tohto malého morského sveta u vás doma.

Prečítané: 5427x
Späť hore