Skip to main content

Ochrana dreva v exteriéri, ktorá ho robí odolným a zároveň skrášľuje

| Manworld.sk | Bývanie
Zdroj obrázka: alexdov/Shutterstock.com

Záhradný domček, nábytok, ploty, pergola a ďalšie drevené komponenty pôsobia v záhrade veľmi harmonicky, no potrebujú dobrú ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Ako najlepšie ošetriť takéto drevo, aby dlho vydržalo a zároveň krásne vyzeralo?

Čítajte ďalej a dozviete sa o špeciálnej ochrane na drevo viac.

Prečo je ochrana na drevo dôležitá?

Napriek odolnosti dokonalého stavebného a dekoračného materiálu z prírody, sa väčšina jeho druhov bez ochrany vonku nezaobíde. Drevo je citlivé na vlhko, a preto trpí dažďom, snehom a krupobitím, v lete na slnku vysychá a v neposlednom rade ho ohrozujú plesne či rozožiera hmyz.

Všetky tieto vonkajšie vplyvy skracujú životnosť dreva, preto by ste mu mali vonku dopriať dobrú ochranu. Len drevo extrémne odolné voči poveternostným vplyvom z trópov a niektoré druhy dreva z našich miestnych lesov môžete použiť v záhrade aj bez ošetrenia. Pri všetkých ostatných máte na výber medzi špeciálnou ochranou na drevo, ktorá sa líši tak vzhľadom, ako aj ochranou, ktorú ponúka.

Ochrana dreva zvnútra pomocou impregnácie

Obzvlášť dobrá ochrana dreva zvonku je impregnácia. Preniká veľmi hlboko do dreva, takže je zvnútra chránené pred vlhkosťou, hubami, modrým morom a škodcami. Mnohé firmy, ako napríklad výrobcovia hojdačiek a iných veľkých záhradných hracích zariadení, preto drevo často impregnujú.

Impregnácie majú veľkú výhodu v tom, že sú stále účinné aj pri miernom poškodení povrchu dreva. Takže, ak si vyberiete správny ochranný a impregnačný prostriedok, budú vám a vášmu priestoru robiť obľúbené designové stoličky radosť nie jednu sezónu.

Veľmi dobre fungujú a účinkujú kvalitné vosky na drevo

Vosky sa často používajú aj na ochranu dreva v interiéri. Tieto prostriedky sa však oplatí využiť napríklad na váš záhradný nábytok na balkóne či terase. Špeciálne vosky na drevo majú tú výhodu, že dodávajú drevu hladký a zamatový povrch. Ide v podstate o univerzálne oleje, ktoré v závislosti od druhu a jeho zloženia, dodajú drevu tú správnu ochranu a zvýšia jeho odolnosť proti pôsobeniu vonkajších podmienok. To je veľmi príjemné a praktické napríklad na opierkach záhradného nábytku a pri chôdzi naboso po drevených terasových podlahách. 

Myslite na pravidelnú obnovu a údržbu

Pri vonkajšej ochrane dreva sa ceny jednotlivých produktov od seba líšia len nepatrne. Pri ich výbere sa rozhodnite pre prostriedky, ktoré sa najlepšie hodia na vaše účely alebo ktoré sa vám najviac páčia. Nezabúdajte však, že farbu by ste mali v pravidelných intervaloch prelakovať.

Kedy je to potrebné, závisí od mnohých faktorov, ako je počasie a druh použitého dreva. V zásade je však ťažké prehliadnuť, keď váš plot, záhradný domček alebo váš drevený nábytok potrebujú opäť ošetrenie dreva a vhodnú údržbu v podobe adekvátnej ochrany na drevo.

Prečítané: 735x
Späť hore