Skip to main content

Viete si vybrať správnu soklovú lištu pre vašu podlahu?

| Manworld.sk | Bývanie
Zdroj obrázka: Artem Bruk/Shutterstock.com

Nová podlaha je položená, renovácia je v poriadku a jediné, čo teraz celému priestoru chýba, je zodpovedajúca soklová lišta. V čom sa však jednotlivé modely líšia vzhľadom na rôzne tvary profilov a ktorá soklová lišta je vhodná práve pre vašu podlahu?

Vďaka nášmu článku sa teraz môžete o problematike výberu soklových a podlahových líšt dozvedieť všetko, čo potrebujete vedieť.

Kvalitný a odolný materiál je základ

Bez ohľadu na vonkajší tvar je dôležité sa dôkladne pozrieť na materiálové zloženie, z ktorého je soklová lišta vyrobená. Podlaha je vďaka svojmu umiestneniu v priestore a účelu jednou z najviac zaťažených plôch, preto sú kvalita a odolnosť materiálu veľmi dôležité vlastnosti, na ktoré sa pri výbere novej soklovej lišty oplatí myslieť.

Tak napríklad, lišty z plastu sa ukázali ako lacný a robustný materiál. Vďaka vodoodpudivým vlastnostiam a vysokej pružnosti sa tento typ soklovej lišty používa hlavne na nerovných stenách a na podlahe v oblasti mokrej komory. Takéto lišty sú dostupné v mnohých rôznych farbách a výškach, takže si určite vyberiete a s pomocou kvalitného tesniaceho tmelu lištu na stenu aj jednoducho pripevníte.

Samozrejme, môžete si vybrať aj lišty fóliované z MDF dosiek, dyhované alebo celokovové lišty, ktoré už ale môžu byť o niečo drahšie.

Nepodceňujte dizajn

Pri výbere vhodných líšt je dôležité dbať aj na ich zladenie s príslušnou podlahou. Z tohto dôvodu by mala soklová lišta tvarovo a farebne ladiť s podlahou, ale aj materiálovými vlastnosťami a vhodnosťou do vlhkých miestností.

Odchýlky vo farbe alebo v dekore medzi podlahou a podlahovou lištou môžu byť zámerne nastavené ako akcenty. Záleží od toho, čo preferujete a akému štýlu ste vy a členovia vašej domácnosti podľahli. Veľmi vkusné a moderné je dnes, ak je farebný odtieň soklovej lišty totožný s odtieňom steny a v kontraste s farbou podlahy. Opticky to dokonca môže podlahu zväčšiť.

Prečítané: 542x
Späť hore