8 tipov ako sa dobre pripraviť na lyžiarsku sezónu

| menworld.sk | Cestovanie

Prevádzkovatelia lyžiarskych areálov sa už pripravujú na začiatok hlavnej lyžiarskej sezóny. Prípravu by však nemali odkladať ani milovníci lyžovania

aby si včas zabezpečili bezproblémovú zimnú dovolenku. Poradíme vám, na čo nezabudnúť pri výbere lyžiarskeho areálu, ubytovania i príprave potrebného vybavenia.

1. Včasný nákup dovolenky
Rada zaistiť si svoju lyžiarsku dovolenku včas, stojí prirodzene na prvom mieste. Nie je dobré ponechať nákup zájazdu alebo rezerváciu ubytovania a dopravy na poslednú chvíľu. V takom prípade sa vám môže stať, že budete nútení vybrať si z menej atraktívnych lokalít, alebo nezoženiete ubytovanie na požadovanej úrovni. „Milovníci lyžovania by s výberom svojej zimnej dovolenky nemali príliš otáľať. Napríklad first minute ponuka lyžiarskych zájazdov je k dispozícii už od septembra. Ľudia môžu vďaka včasnému nákupu ušetriť až 15 % z ceny pobytu,“ hovorí Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia.sk, najväčšieho slovenského online predajcu zájazdov. „Včasný nákup je dôležitý najmä pre početnejšie skupinky lyžiarskych nadšencov, ktorí inak len ťažko nájdu spoločné ubytovanie, “ dodal Šidla.

2. Preverte ceny skipasov
Pri výbere lyžiarskeho zájazdu hrajú významnú úlohu ceny skipasov, ktoré môžu konečné náklady na vašu dovolenku výrazne ovplyvniť. Preto sa vopred informujte o cenách permanentiek v jednotlivých strediskách, ich rozpätie je totiž veľké. Hodnota skipasov sa pohybuje od 15 do 50 eur za deň. Je však možné získať zľavu pri zakúpení permanentky na viac dní alebo pre celú rodinu. Zaujímajte sa preto o výhodné varianty, ktoré budú zodpovedať vašim potrebám. Napríklad niektoré talianske strediská ponúkajú k ubytovaniu skipas úplne zadarmo.

3. Starostlivý výber lyžiarskeho strediska
Pri plánovaní dovolenky by ste nemali zabudnúť zhodnotiť lyžiarske zručnosti všetkých účastníkov a podľa toho vybrať zodpovedajúce lyžiarske stredisko. Preto je vhodné zistiť s predstihom informácie o počte, náročnosti a dĺžke zjazdoviek. Dôležitým parametrom je aj nadmorská výška rezortu. Vo vyššie položených areáloch je totiž väčšia istota kvalitného snehu. Ak však trpíte vo vysokých polohách zdravotnými problémami, voľte radšej strediská do výšky 2 500 metrov nad morom. Slovenskí turisti s obľubou navštevujú lyžiarske strediská v talianskych Alpách, ktoré zaručujú kvalitné lyžovanie za dobré ceny, bez zdĺhavých front a na upravených trasách. Rakúske areály sú zase populárne vďaka malej vzdialenosti od Slovenskej republiky. Tento rok sem návštevníkov lákajú predovšetkým 3 nové lanovky na obľúbených tirolských ľadovcoch Pitztal a Stubaital.

4. Zvoľte vhodné ubytovanie
S výberom lyžiarskeho strediska úzko súvisí voľba ubytovania. Veľkú úlohu pri hľadaní miesta pobytu by mala okrem ceny hrať predovšetkým dobrá dostupnosť zjazdoviek, buď chôdzou alebo pomocou skibusu. Mali by ste zvážiť aj to, či vám vyhovuje intimita a domáca atmosféra apartmánov, ktoré možno prenajať na týždeň od 80 eur na osobu, alebo dáte prednosť komfortu hotela, kedy za týždenný pobyt s raňajkami v trojhviezdičkovom hoteli zaplatíte od 220 eur na osobu. Samozrejmosťou v dnešnej internetovej dobe je možnosť overiť si ohlasy a spokojnosť klientov. Nezabudnite premyslieť, akým spôsobom sa chcete stravovať. Ak volíte ubytovanie bez stravy, je dobré dopredu overiť, ako ďaleko sa nachádzajú reštaurácie a obchody s potravinami.

5. Preverte, či sú dostupné aj iné aktivity ako lyžovanie
Ani tí, ktorí nemôžu alebo nevedia lyžovať, nemusia byť ochudobnení o vynikajúcu zimnú dovolenku na horách. Ak teda plánujete do výpravy zapojiť aj nelyžiarov, poobzerajte sa po aktivitách, ktoré rezorty ponúkajú. Ide o veľmi širokú škálu možností od snowtubingu, bobových dráh, cez jazdenie na saniach či na koňoch, až po korčuľovanie či možnosť vyskúšať si adrenalínové športy. V prípade, že vyrazíte na dovolenku aj s deťmi, mali by ste sa uistiť, že pre ne v areáli nechýba zázemie. V detskom kútiku zvyčajne narazíte na vyhrievanú herňu, ale aj na zaujímavé atrakcie pre malých lyžiarov. Neoddeliteľnou súčasťou by mala byť výučba lyžovania pre deti, najlepšie zábavnou formou.

6. Zaistite si relax po lyžovaní
Po celom dni vyčerpávajúceho športovania na zjazdovke určite oceníte možnosť relaxovať a zregenerovať svoje telo v kvalitnom a dobre vybavenom wellness zariadení. Odborníci odporúčajú na dostatočné uvoľnenie svalov návštevu fínskej sauny, prípadne parných kúpeľov. Vhodným spôsobom aktívneho odpočinku je plávanie vo vyhriatych bazénoch. Ak vami zvolený hotel či apartmán tieto relaxačné služby neponúka, nebojte sa poobzerať inde. Vopred si zistite, ktoré hotely vo vašom okolí ponúkajú možnosť využívania wellness zóny nielen pre svojich hostí, ale aj pre ostatných návštevníkov. Vždy je dobré si návštevu bazéna či sauny rezervovať vopred. Zvlášť vo večerných hodinách býva o wellness služby vysoký záujem.

7. Nezabudnite skontrolovať vybavenie
Pred odchodom na dovolenku by ste sa mali s dostatočným predstihom uistiť, či je vaše lyžiarske vybavenie v poriadku. Vždy je dobré nechať lyže skontrolovať odborníkom. V špecializovanom servise vám zaistia nabrúsenie hrán, zacelia prípadné ryhy na sklznici a navoskujú lyže. Dôležitou súčasťou údržby je aj úprava a nastavenie viazania podľa aktuálnej výšky a hmotnosti. A to najmä u detí, ktoré rýchlo rastú. Ak sa vám počas dovolenky stane s vybavením nejaká nehoda, existujú dnes samozrejme vo väčšine lyžiarskych areálov požičovne a opravovne lyží a ďalších lyžiarskych potrieb. Okrem toho sa nezabudnite informovať, aké pravidlá platia v strediskách, kam vyrazíte na dovolenku, na niektorých zjazdovkách je napríklad povinná prilba.

8. Zabezpečte si správne cestovné poistenie
Odchod na hory bez cestovného poistenia sa môže veľmi predražiť. Liečebné náklady sa môžu vyšplhať až do stoviek tisíc korún. Pritom základné poistenie môžete zohnať už od 1 eura na deň. „Pri dojednávaní cestovného poistenia pre dovolenku na lyžiach, je nutné zistiť, či poistka zahŕňa aj rizikové športy, kam lyžovanie patrí. Zároveň myslite na to, že sa poistenie nevzťahuje na úrazy, ktoré sa vám stanú mimo vyznačenej trate,“ upozornil Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.sk. „Okrem toho je dobré mať uzavreté poistenie zodpovednosti. To vás chráni, keď spôsobíte úraz druhej osobe, čo sa na zjazdovkách stáva často,“ doplnil Šidla. Pre prípad, že sa dostanete do problémov, majte zistené dôležité telefónne čísla na lekársku pohotovosť, políciu, hasičov alebo tiesňovú linku. Z tohto dôvodu si s dostatočným predstihom dohodnite u svojho operátora roaming.

Prečítané: 8579x
Späť hore
Vyberáme

Jaguar

"Každá žena by mala mať v živote štyri domáce zvieratá. Norka v skrini, Jaguar vo svoje...

Lotus uvádza na trh novú značku

Lotus sa chystá uviesť na trh novú lifestylovú značku, Lotus Originals, ktorá ponúkne r...

Na tejto lodi za 62 miliónov dolárov môžete preskúmať celý svet!

V segmente výpravných jácht onedlho pribudne nová, 270 stôp dlhá superjachta z dielne B...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk