Brazília: krajina nových možností?

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Brazília nie je krajina nových príležitostí. Dlhú dobu sa poukazovalo na zločin a korupciu, teraz dostala prezývku "krajina budúcnosti". Údaje ktoré sa v posledných rokoch objavili naznačujú, že hospodárska prognóza Brazílie je jasnejšia ako by si mnohí mysleli.

I napriek 1% poklesu HDP v roku 2009 (vo veľkej miere z dôvodu globálnej finančnej krízy) je Brazília jedna z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík na svete. Patrí medzi najbohatšie juhoamerické krajiny, pokiaľ ide o HDP. Brazília vykazuje známky oživenia, poháňaná z väčšinou prostredníctvom daňových škrtov.

V roku 2010 sa počíta so zlepšením ekonomickej situácie, vláda podporí stimulmi výrobcov v najrýchlejšie rastúcich odvetviach, čo ma budúcnosť v obchode.

Príležitosti

Obchodné príležitosti v modernej Brazílii nie sú obmedzené len na miestnych obyvateľov. Občania viac rozvinutých krajín sa často zhodujú v závere, že Brazília ponúka stále viac obchodných príležitostí. Nedávna správa BBC upozornila na príbeh Libanonského podnikateľa, Jimmiho, ktorý prišiel do Brazílie po 6 rokoch strávených vo Francúzku. I keď pripúšťa že Francúzko je podľa jeho slov skvelá krajina, má aj veľa obmedzení. Je potrebné zaplatiť veľa poplatkov, náklady sú vysoké a ďalšie skutočnosti ktoré tlačili na odchod do Brazílie. Jimmy si v Brazílie otvoril obchod s džínsami a odevnými doplnkami, pričom cez víkendy pracuje v reštaurácii. Najmä dane sú hlavnou hnacou silou nadnárodných spoločností a taktiež cudzincov prichádzajúcich do tejto krajiny. Na otázku koľko zaplatil na daniach v Brazílii Jimmy odpovedal: "nemôžete porovnávať daňové zaťaženie v Európe a tu".

Slobodná spoločnosť

Všeobecnejšie povedané, správa BBC nehovorí o nových možnostiach ktoré sa rozvíjajú priamo na ulici. Sú to podnikavý jednotlivci a pouličný obchodníci, ponúkajú oblečenie, tričká, počítačové hry a iný, nie vždy originálny tovar. Prečo Brazília desaťročia upadala? Čo vysvetľuje zmenu, ktorou táto krajina prešla? Je tu niekoľko faktorov ktoré ovplyvnili aktuálny stav, predovšetkým je to zavedenie demokracie pred 25 rokmi a obmedzenie úlohy armády v politike. Predchádzajúci režim riešil domáce konflikty silou, v takej neistote sa podnikateľskému prostrediu dariť nebude. Moderná Brazílska vláda začala lákať nadnárodných investorov a firmy do krajiny rôznymi spôsobmi. Daňové úľavy pre vývozcov boli najvýraznejšie zo všetkých stimulov.

Stimuly

V Novembri 2009 Brazília znížila daň na nábytok a stavebný materiál. Daň za priemyselné výrobky v nábytkárskom priemysle, v rozmedzí od 5 - 10 %, v závislosti na produkte, klesli na nulu do konca marca 2010, zatiaľ čo znížená daň na stavebný materiál bola kritizované pre trvanie len do konca decembra 2009, bola predĺžená do júna 2010. Tieto škrty sú súčasťou širokého portfólia stimulov, medzi ktoré patrí aj daňová úľava pre osobné vozidlá, dodávky a nákladné automobily, čo má viesť k zvýšeniu domácej spotreby a k odrazeniu sa od hospodárskej krízy čo najskôr.

Príležitosť pre menšiny

Skrátka a dobre, stimuly zabrali. Od roku 2007 sa v Brazílii zaregistrovalo vyše 490.542 firiem. V krajine pripadá len 16 osobných počítačov na 100 obyvateľov, stále to ale predstavuje najvyšší počet v celej Južnej Amerike. Brazília je schopná využiť potenciál svojho duševného vlastníctva, je tu relatívne vysoká úroveň slobody, z čoho majú obyvatelia radosť. Krajina sa pýši najvyšším možným ratingom pre voľnosť pohybu, náboženstva a reči. 8 z 10 opýtaných verí,že Brazília je vhodné miesto pre menšiny.

Spotreba v Brazílii má prívlastok ekonomický kolos, zatiaľ čo vývoz je potrebné naďalej zdôrazňovať a propagovať. Automobilový priemysel rastie aj napriek recesii a počíta sa s nárastom 10 % do roku 2013.

Budúcnosť

Zdá sa, že Brazília prosperuje, 19. decembra krajina informovala o stave nezamestnanosti, padla na najnižšiu úroveň a to na 7,4 %. V roku 2010 sa očakáva vytvorenie viac ako 2.000.000 nových pracovných miest. Dopyt a spotreba nebola zranená v dôsledku ekonomickej krízy, ekonomika rástla tempom 5,5 % a podľa vyjadrenia The Wall Street Journal je predpoklad, že ekonomický rast môže dosiahnuť 6 % až 7 %. Celkovo teda niet divu že Brazílska ekonomika v objeme 1,5 bilióna amerických dolárov robí krajinu plnú nových možností.

 

Write a comment...
0 awesome comments!