Skip to main content

Chystáte sa na dovolenku autom? Ktoré časti sa oplatí prekontrolovať

| Manworld.sk | Cestovanie
Zdroj obrázka: EpicStockMedia/Shutterstock.com

Toto leto je pre mnohých z nás pomyslenie na dovolenku o niečo príjemnejšie. Stále v nás však pretrvávajú obavy z ohrozenia zdravia v dôsledku pandémie. Preto je pre jednoduchšie riešenie dovolenka v blízkosti domova, na ktorú sa pohodlne a rýchlo dostaneme aj vlastným autom. Pred takouto cestou, ktorá môže trvať aj niekoľko hodín, je však vhodné vozidlo poriadne prekontrolovať.

Ktorých častí sa to konkrétne týka, si povieme v našom článku.

Kontrola brzdového systému

Prvým krokom je kontrola brzdového systému, ktorý sa stará o to, aby boli dôležité pohony zastavené včas. Analýza opotrebenia doštičiek a stavu tlmičov je dôležitá, pretože tieto časti automobilu sú jedným z hlavných prvkov v ovládacom systéme automobilu, ktoré môžu zabrániť nepríjemným situáciám na ceste. Z tohto dôvodu musí byť diagnostika brzdového systému vykonaná včas a efektívne.

Kontrola a nastavenie svetlometov

Odporúčame vám skontrolovať a nastaviť nielen vonkajší vzhľad a všetky potrebné karosárske diely, ale aj svetlomety. Tento postup je nevyhnutný, pretože na dlhšej ceste sa niekedy musíte pohybovať aj v tme. S miernou zmenou uhla nastavenia začnú svetlomety namiesto osvetlenia vozovky svietiť smerom hore a oslňovať protiidúcich vodičov. Vám to zároveň neposkytne ten najlepší výhľad na vozovku, takže kontrola svetiel auta je pred výletom na štyroch kolesách dôležitá tiež.

Stav a hladina technických kvapalín v automobile

Aby fungovala aj ďalšia nevyhnutná časť automobilu, ktorou je kvalitný motor, mali by ste prekontrolovať tiež všetky jeho dôležité kvapaliny. Medzi takéto technické látky patria motorový olej, chladiaca kvapalina, brzdové kvapaliny alebo kvapalina posilňovača riadenia.

Kontrola týchto tekutín pred jazdou na dlhé vzdialenosti je dôležitá pre bezproblémovú prevádzku vášho vozidla. Tak na to myslite a riešte to skôr u profesionálov.

Nezabudnite ani na stav pneumatík, stieračov okien čelného skla a vyčistiť gumené rohože. Aj od týchto úkonov môže záležať to, do akej miery si dovolenku plnými dúškami užijete.

 

Prečítané: 1203x
Späť hore
Vyberáme

Užite si krásny, aktívny odpočinok a letnú dovolenku v Tatrách

Toto leto je na plánovane dovolenky v exotickom rezorte pomerne náročné, pretože stále ...

Nový dizajnový hotel otvára svoje dvere

Najväčší hotel v Škandinávii otvorili 16. mája v Kodani, stal sa tak novým účastníkom v...

Bugatti veyron grand sport Wei Long

"Wei Long 2012" je názov nového modelu Bugatti Veyron, čo oslavuje čínsky rok draka. We...