Je tu prototyp nového nadzvukového lietadla pre komerčné účely!

Concorde je už síce minulosť, ale sen o nadzvukovom lietaní je tu stále. Jeho reálnu podobu bolo možné vidieť minulý týždeň v Spojených štátoch, Richard Branson predstavil nový prototyp nadzvukového lietadla. Ak by ste zabudli, čo to v praxi znamená, lietanie nadzvukovou rýchlosťou dokáže skrátiť letové časy až o polovicu. Prototyp "Baby boom" je konkrétny model vďaka, ktorému je nadzvukové lietanie o krok bližšie k realite.

Špecifikácia nového lietadla je veľmi pôsobivá, mach 2.2, lietadlo by malo byť schopné letieť viac ako dvojnásobnou rýchlosťou zvuku a 2,6 krát rýchlejšie než ktorékoľvek iné dopravné lietadlo.

To znamená, že let z New Yorku do Londýna by mal trvať 3 hodiny a 15 minút, čo je polovica obvyklej doby. Cestujúci lietajúci z Los Angeles do Sydney si budú môcť skrátiť cestu na 8 hodín 15 minút a let medzi San Franciscom a Tokiom bude znížení na 5 hodín a 30 minút.

V čom bude najväčší rozdiel? Podľa inžinierov je to letová výška, tá je takmer dvojnásobná, než v akej lietajú bežné linky, zaručí to tichší let a lietadlo sa tak dokáže vyhnúť turbulenciám.

Prototyp, ktorý bol minulý týždeň odhalený, bol o niečo menší ako bude skutočný model budúceho nadzvukového lietadla. Prvý skúšobný let sa má uskutočniť koncom budúceho roka a prvý komerčný let v roku 2023.

Aj napriek zániku známeho Concordu, si vedenie spoločnosti myslí, že svet je na pokraji novej éry v oblasti letectva. Prelomový aerodynamický dizajn, vyspelé technológie, spotreba paliva a lepšie materiály, toto všetko sa premietne do nižších cien leteniek. Znamená to, že cena letenky v tomto novom lietadle by mohla stáť asi 5 000 dolárov (4 700€), čo je porovnateľné s cenou biznis alebo prvej triedy v komerčných linkách.

Nové lietadlo pojme 45 cestujúcich, keďže je nadzvukový let nad územím USA zakázaný, linky budú orientované predovšetkým medzikontinentálne. Prvý podzvukový let sa uskutoční v blízkosti Denveru, pokračovanie nadzvukovou rýchlosťou začne od južnej Kalifornie.

Pre zaujímavosť, spoločnosti Boeing a Lockheed Martin taktiež vyvíjajú vlastné nadzvukové lietadlá. Ostáva nám počkať, akú konkurenciu pre lietadlo "Baby Boom" prinesú.

Write a comment...
0 awesome comments!