Skip to main content

Zoznámte sa s prepravou budúcnosti

| menworld.sk | Hračky pre bohatých

Dnešné autobusy majú zlú povesť pre ich veľkosť a pomalosť, tie ktoré sú ekologické, sú skôr neefektívne. To by sa však mohlo čoskoro zmeniť, vďaka holandskému vedcovi, ktorý ukázal svoju predstavu minulý týždeň v Amsterdame.

"Superbus" je dielo Delft University of Technology a profesora Dr. Wubbo J Ockelsa, holandský fyzik a astronaut takto poskytol alternatívu osobným automobilom.

Superbus je 15 metrov dlhý a s bežným autobusom má podobnú len dĺžku, na rozdiel od klasických autobusov s vysokými sklami a obdĺžnikovým tvarom, má superbus vzhľad športového auta. Tento aerodynamický dizajn umožňuje pojať 25 cestujúcich a dosiahnúť rýchlosť až 250 km/h, o veľa viac ako bežné automobily.

Pozoruhodné je, že túto rýchlosť dosahuje len za využitia elektrickej energie, bežný autobus s elektrickým pohonom dosiahne rýchlosť približne 100 km/h. Tvorcovia za to vďačia firme TenCate, ktorá dodala odľahčené materiály. Celá konštrukcia je vyrobená z kompozitných uhlíkových vlákien, použitých je desať dverí na miesto dvoch, s cieľom maximalizovať vnútorný priestor pre cestujúcich. Pre ich pohodlie je superbus vybavený bezpečnostnými pásmy, airbegmi, TV, internetom, klimatizáciou a kúrením.

Hoci je superbus zatiaľ len koncepcia, realizačný tím dúfa, že do prevádzky by ho mohli uviesť do roku 2015. Aspoň na vyhradenej trase, na ktorej by bola využitá rýchlosť 250 km/h.

Podľa neoficiálnych informácii by vozidlo malo nájsť uplatnenie v Abu Dhabi. 

 

Zdroj: AFPrelaxnews

Prečítané: 11071x
Späť hore