Jachty niekedy a teraz

Pod pojmom "luxusná jachta" si predstavujeme veľmi drahú luxusnú jachtu s profesionálnou posádkou. Došlo však k veľkej zmene v dlhej histórií jácht, tie boli transformované z niečoho jednoduchého a noblesného na "high-tech" super jachty.

PRED

Tiež známe ako super jachty, luxusné jachty, plachetnica alebo motorová jachta. Tento pojem sa začal objavovať na začiatku 20. storočia keď si bohatý jednotlivci začali nakupovať súkromné jachty pre osobnú potrebu.

TERAZ

Len nedávno, v posledných dvoch desaťročiach došlo k nárastu v počte a popularite veľkých súkromných luxusných jácht. Jachty sú v hojnom počte v stredozemnom mori a v Karibskom mori, aj keď stále viac luxusných jácht nájdeme aj vo vzdialenejších oblastiach sveta. S narastajúcim dopytom po luxusných jachtách došlo aj navýšeniu stavbe lodí a využitiu jácht pre firemné a prezentačnú účely.

Jachty s bazénom

Niektoré lode sú používané výhradne len súkromné účely, iné sú celoročne prevádzkované formou prenájmu. Týždenné poplatky sa pohybujú od niekoľko desiatok tisíc eur až po takmer milión týždenne. Ide o mzdy posádke, v poplatku nie je zahrnuté palivo, jedlo, pitie a iné vedľajšie výdavky.

Jachty s dĺžkou približne 23 metrov sa zaradujú do spodnej časti tabuľky s luxusnými loďami, nevyžadujú si posádku. Medzi vyššiu skupinu patria lode s minimálnou dĺžkou 30 metrov, tie si vyžadujú aj posádku. Na označenie superjachta potrebujete lod s minimálnou dĺžkou 45 - 50 metrov, 50 metrová jachta ma z pravidla jeden alebo dva motorové člny pre jednoduchý prístup na pevninu a ďalšie "hračky" ako ponorky, vodné lyže, surfy a iné. Sú vybavené plochými TV a satelitnou navigáciou.

Počet veľkých jácht stúpa od roku 1990, hovoríme o dĺžke 65 a viac metrov. Jachty tejto veľkosti sú vyrábané takmer vždy na zákazku a náklady na výrobu sa pohybujú v niekoľkých miliónoch eur (Väčšina jácht má vyššiu hodnotu ako dom majiteľa). Jachty tejto veľkosti majú 4 paluby nad vodnou hladinou a jednu alebo dve pod,výnimkou nie je ani plošina pre vrtuľník.

Okrem iného môžu lode obsahovať jednu alebo viac VIP miestností, vnútorné výrivky, saunu, fitnes miestnosti, kino, herňu, bar, jedáleň, obývačku alebo súkromnú knižnicu.

Necháme sa prekvapiť akým smerom sa bude brať vývoj lodí z hľadiska konštrukcie, dizajnu a ako budú jachty zasahovať do našich životov.

Write a comment...
0 awesome comments!