Skip to main content

10 rád, ktoré by ste mali vedieť pri nákupe luxusných hodiniek

| Manworld.sk | Štýl

Ako každá vedná disciplína aj veda o meraní času má svoju špeciálnu terminológiu, ktora môže niekedy na nezasvätených pôsobiť aj odstrašujú.
Ak chcete pomôcť nováčikom vo svete hodiniek, máme pre vás 10 základných najpoužívanejších termínov.

swiss watches
Výberom tohto výrazu sa automaticky nestávate expertom, ale určito príde vhod nabudúce pri hľadaní a výbere nových hodiniek.

Aperture
Malý otvor na číselníku poskytujúci dodatočné informácie (obvykle mesiac, deň alebo fázu mesiaca).

Bezel
Táto linka - krúžok obklopujúci ciferník hodiniek spája púzdro strojčeka hodiniek s kryštálom - sklíčkom (kryt na ciferníku). Aj keď spravidla stacionárne, niektoré Bezel možno ručne otáčať, ako je napríklad na potápačských hodinkách, ktoré sú tradične vybavené kolieskom  s označením. Tieto pomáhajú potápačovi vypočítať zostávajúci čas potrebný k vynoreniu.

Púzdro
Je zvyčajne okrúhleho alebo hranatého tvaru, táto časť môže byť považovaná za púzdro hodiniek. Tento obal obsahuje samotný strojček hodiniek, ku, ktorému je pripevnený remienok a zvyčajne z bočnej časti koliesko na naťahovanie strojčeka hodiniek.

Rozšírenia - doplnky
Tento termín sa vzťahuje k ďalším funkciám hodiniek, ktoré sú mimo štadnardných zobrazujúcich čas, hodiny a minúty. Stopky, zobrazovanie fáz mesiaca, ukazovatele dátumu a zvoniace mechanizmy, niektoré z nich sú najčastiejšie pouzívanými rozšíreniami ktoré nájdete na hodinkách.

Stopky
Tento doplnok umožňuje nositeľovi hodiniek merať krátke úseky času, napríklad zabehnutie 1 kola na dráhe, za pomoci samostatného časovača. Funkcie stopiek sa stali populárne najmä na pánskych hodinkách v minulom storočí.

Koruna
Niekedy sa tiež nazýva navíjač, to je malý vytáčania, ktorý umožňuje užívateľovi pohybom vetera nastaviť čas.

Ciferník
Nazývaný tiež tvárou hodiniek, je to kruh, na ktorom je zobrazený čas, dátum a všetky ďalšie doplňujúce údaje.

Oka
Jedná sa o malé výstupky na púzdre hodieniek, ktoré sa používajú an pripevnenie náramku, či už koženného alebo kovového.

Strojček hodiniek
Je to zložitý súbor komponentov, ktoré zabezpečujú chod a funkčnosť hodiniek, trochu ako motor v aute. Existujú tri hlavné typy: batériové strojčeky quartz, samonaťahovacie mechanické strojčeky alebo ručne naťahovateľné mechanické strojčeky.

Indikátor druhéhé časového pásma
Jednoduchá pomocka, ktorá ukazuje čas v druhom časovom pásme, vďaka prídavnému ručnému alebo oddelenému ciferníku.

Prečítané: 11800x
Späť hore