Skip to main content

Ako na správny výber obuvi?

| Manworld.sk | Štýl

Rekreačné ale aj profesionálne behanie ma jednu veľkú výhodu, zaobídete sa aj bez doplnkovej výbavy. To čo potrebujete je vhodná bežecká obuv a športové oblečenie zodpovedajúce počasiu. Nemusí sa ale jednať len o obyčajnú športovú obuv, potrebujete kvalitnú bežeckú obuv, vyrobenú so zreteľom na vaše zdravie. Ak pravidelne cvičíte a beháte, môže sa vyskytnúť opakujúca bolesť svalov a kĺbov a to aj bez ohľadu na vek. Správna obuv vás môže ochrániť pred zraneniami a pomôže vám pri plnení športových cieľov.

Aj keď mnoho ľudí býva v pokušení vybrať si obuv podľa vzhľadu, odborníci varujú a upozorňujú na dôkladnosť výberu. Športovú obuv vyberajte podľa typu nohy a účelu, uistite sa, že obuv o ktorú máte záujem vám sadla a je vyrobená na typ športu ktorý pestujete. Veľmi dôležitá je stabilita, pohodlie a odpruženie, ak máte na výber viac obuvi ktorá spĺňa vaše požiadavky, potom môžete prejsť na výber podľa vzhľadu. Nakoniec, nie je nič zlé na tom mať atraktívnu obuv.

Beh kladie vysoké nároky na činnosť členkov a kolien, to znamená že budete potrebovať obuv ktorá pomôže nielen tlmiť nárazy nohy dopadajúcej na zem, ale aj udržať nohu stabilnú. Kvalitná obuv je  navrhnutá tak, aby udržala nohu v stabilite a v prirodzenom tvare.

Obuv by mala mať vhodné tlmenie, správne odpruženie je potrebné pre tlmenie nárazov. Väčšina ľudí nevie odhadnúť ako dlho vydrží nová obuv v dobrom stave. Aby ste si urobili lepšiu predstavu, pozrite si svoju starú obuv a zistite stav opotrebenia.

Komfortnú obuv spoznáte podľa úsmevu na svojej tvári aj po celodennom nosení. Každá topánka sa líši v závislosti od konštrukcie ale aj spôsobe nosenia.

Správny výber vhodnej obuvi a športového oblečenia vám zaručí bezproblémové športové a turistické aktivity za ktoré sa vám vaše telo určite odvďačí.

Prečítané: 10996x
Späť hore