Skip to main content

Leto je v plnom prúde. Viete podať prvú pomoc pri úpale?

| Manworld.sk | Štýl

Leto je príjemným obdobím, ako si užiť krásu prírody a čaro dovoleniek. Z dôvodu vysokých teplôt a silného UV slnečného žiarenia sa ale môžeme dostať bez dostatočnej kontroly do problémov. V dôsledku priameho vystavenia ultrafialovému žiareniu pokožka červená, je zapálená a bolestivá.

V niektorých prípadoch je spálenie pokožky sprevádzané výskytom pľuzgierov, pocitmi šúpania a svrbenia, slabosťou a dokonca aj bolesťou hlavy.

Pozrime sa preto, aké nástroje môžete použiť na pomoc pri úpale.

Ako sa prejavuje úpal?

Pri dlhšom pobyte na priamom slnku začne človek zvracať a cíti zimnicu. Omdlieva, má silnú bolesť hlavy, jeho organizmus je prehriaty a telo sa začína brániť. Potrebuje záchranu.

Ochladenie a ľahké polo tričko vás môžu dostať späť do správnej nálady.

Ako sa dostať späť do formy?

Prvá pomoc pre začervenanú a zapálenú pokožku a silne prehriate telo je mokrý obklad. Pomáha zmierniť bolesť a zvlhčiť pokožku. Mal by sa uchovávať na postihnutej ploche po dobu 15 až 20 minút. Samozrejme, voda ani obklad by nemali byť studené, lepšie sú vlažné. Dôležité je tiež doplniť tekutiny a byť v pokoji.

Hlavná vec je mať tiež na pamäti, že ihneď po odhalení úpalu slnkom musíte ísť okamžite do tieňa. Preto sa oplatí mať na vašej záhrade alebo terase správnu tieniacu techniku v podobe pergoly alebo vonkajších žalúzií.

Potom by mala byť pokožka ochladená prirodzeným spôsobom, ale bez výrazného teplotného kontrastu. Kompresia a kúpeľ by sa mali robiť niekoľkokrát denne. V žiadnom prípade by ste nemali používať čistiace prostriedky a mydlo. Spálenú pokožku by ste si len zbytočne poškodili a dráždili, v dôsledku čoho nemusí byť chránená pred infekciou.

Ošetrite pokožku správnymi prostriedkami

Panthenol je vo vode rozpustný vitamín, ktorý je súčasťou koenzýmu A. Pod vplyvom tejto látky sa bunky regenerujú. Prípravky obsahujúce panthenol sa preto zvyčajne predávajú ako účinná forma ochrany po spálení slnkom, vo forme aerosólu alebo masti s 5 % obsahom produktu.

Sprej alebo masť zakrýva pokožku akýmkoľvek filmom, ktorý ju chráni pred vonkajšími vplyvmi a stimuluje proces regenerácie. Okrem toho sa pokožka neláme ani nepraská.

Ak sa chcete úpalu vyhnúť, vyhýbajte sa silnému slnku a dlhodobému pobytu na ňom. Skúste sa tiež vhodne obliekať, tak, aby niektoré partie tela boli vždy chránené. Štýlový môžete byť predsa aj v pekných kraťasoch.

Prečítané: 1531x
Späť hore