
Počuli ste už o kolagéne a jeho pozitívnych účinkoch? V spojení s kolagénom sa hovorí najmä v spojitosti so zdravými kĺbmi, no čoraz viac sa môžete dočítať aj o jeho blahodárnych účinkoch na pokožku či vlasy. Aké má teda pre nás výhody a komu sa najviac oplatí jeho užívanie?
Čo je kolagén?
Kolagén je vlastne bielkovina, ktorá sa bežne nachádza aj v našom tele. Tvorí základ spojivových tkanív a pre náš organizmus je tak veľmi dôležitý. Kolagén tvorí dokonca až okolo 25 % všetkých proteínov v tele, pričom v samotnej koži tvorí až 70 % bielkovín.
Celkovo zatiaľ vedci našli až 27 rozdielnych typov kolagénu, pričom najväčší vplyv na náš organizmus majú tri z nich.
- Kolagén typu I sa nachádza v koži a kostiach. Predstavuje až 90 % všetkého kolagénu v našom tele.
- Kolagén typu II sa nachádza najmä v chrupavkách. Podporuje funkciu kostrového systému.
- Kolagén typu V sa nachádza v krvných cievach. Podieľa sa na funkcii kardiovaskulárneho systému.
Za povšimnutie stojí aj kolagén typu III, ktorý je hlavnou zložkou extracelulárnej hmoty. Pri jeho nedostatku dochádza napríklad k praskaniu ciev.
Aké sú účinky kolagénu?
Účinky kolagénu sú známe najmä na kĺby a pokožku. Má ale, samozrejme, omnoho viac účinkov, o ktorých ste možno ani nevedeli. Aké to sú?
- podporuje elasticitu pokožky
- urýchľuje proces hojenia rán
- spomaľuje proces starnutia pokožky
- obmedzuje tvorbu vrások
- pôsobí dokonca aj proti celulitíde a striám
- podporuje správnu funkciu kĺbov, kostí a chrupaviek
- zlepšuje krvný obeh a bráni praskaniu žiliek
- má pozitívne účinky na zdravie a pevnosť vlasov a nechtov
Komu sa jeho užívanie oplatí a prečo?
O kolagéne vieme, že s pribúdajúcim vekom ubúda. Aj preto je vhodné ho od určitého veku dopĺňať. Priemerne začne jeho hladina klesať po 25. roku života, pričom jeho nedostatok môžeme pozorovať najmä na pokožke, a to jej starnutím.
Tým, že strácame kolagén, oslabuje sa nám pokožka, pribúdajú vrásky, začnú sa nám štiepiť nechty a naše kĺby, svaly a šlachy strácajú svoju pružnosť. Práve preto je vhodné už vopred začať telu pravidelne dopĺňať kolagén, a to v primeranom množstve.
TIP: Pre dosiahnutie najlepších výsledok je vhodné užívať kolagén spolu s vitamínom C. Ten je totiž potrebný pre jeho tvorbu a syntézu v tele.
Ľudia po 25-ke
Ako sme už spomenuli, po 25-ke sa hladina kolagénu postupne a pomaly stráca. Aby sme to zvrátili čo najskôr, je vhodné začať ho užívať už približne v tomto veku.
Ľudia po 40-ke
Približne od 40. roku života si už kolagén v tele väčšina z nás nevie vytvoriť, a preto sme odkázaní na jej prijímanie z externých zdrojov.
Chýba vám kolagén? Ako to zistiť?
Každý sme iný, a preto u nás množstvo kolagénu môže klesať iným tempom a v inom veku. Ak chcete zistiť, či ste vhodným adeptom na jeho užívanie z externých zdrojov, porozmýšľajte nad týmito príznakmi, ktoré sú špecifické pre nedostatok kolagénu.
- bolesti pohybového aparátu - kĺbov, svalov, šliach
- ochabnutá pokožka, celulitída či strie
- pigmentové škvrny
- suchá a dehydrovaná pleť, vrásky
- ľahko sa štiepiace nechty
- lámajúce, vypadávajúce vlasy, štiepiace sa končeky
Ak na sebe pozorujete problémy s pohybovým aparátom, zhoršenie stavu pokožky či lámavosť vlasov, určite je vhodné siahnuť po kolagéne. A je pritom jedno, či máte 25 alebo 50. Čím skôr začnete kolagén dopĺňať do tela, tým dlhšie sa udržíte vo forme a s mladistvým vzhľadom.
Ako zvýšiť príjem kolagénu?
Kolagén môžete nájsť aj v potravinách. Nachádza sa napríklad v sójových produktoch, kapuste, paprike, zemiakoch, jablkách či orechoch. No na jeho dostatočný príjem vám potraviny stačiť nebudú.
Vyskúšajte najkvalitnejší morský kolagén, Inca Collagen. Ide o 100 % prírodný rybí kolagén kvalitného zloženia, v ktorom nájdete kolagén typu I, II a aj III. Je vhodný ako pre mužov, tak aj pre ženy, pričom najviac si jeho benefity pochvaľujú seniori a ľudia trpiaci rôznymi ochoreniami pohybového aparátu.
Skúsenosti na nezaplatenie
Máte už nejaké skúsenosti s dopĺňaním kolagénu? Dajte nám o nich vedieť. Radi privítame každý názor.