5 tipov pre zdravý a pokojný spánok, ku ktorému stačí správne tienenie okna

| Manworld.sk | Téma
Zdroj obrázka: TKstockup/Shutterstock.com

Zdravý spánok je potrebný na to, aby sme boli počas dňa efektívny, koncentrovaný a jednoducho v dobrej nálade, čo platí aj pri najmenších. O cenný spánok nás však môžu pripraviť príliš vysoké teploty, hluk, priveľa svetla v spálni a iné stresy.

V nasledujúcom článku sme pre vás zhrnuli, čo by ste mali zvážiť, aby ste zaspali a prespali celú noc bez prerušenia. Jedno vám však chceme prezradiť vopred. Práve okná majú silný vplyv na kvalitu vášho spánku.

Príjemná klíma v miestnosti, dostatočný odpočinok, kvalitný zdravotný matrac a tma sú pre pokojný spánok absolútne nevyhnutné. Dôležitým faktorom pri ovládaní týchto bodov vo vašej spálni sú preto vaše okná.

1. Správne zatemnenie

Aby ste mohli zaspať a prespať celú noc, mala by byť v spálni tma. Existujú rôzne spôsoby, ako to docieliť. Zatemniť okná je však najdôležitejšie. Nielen v meste sa cez ne do interiéru spálne vkráda čoraz viac svetla z verejného osvetlenia, pričom ani dlhé letné dni plné slnečného svitu nie sú vždy pre kvalitný spánok najlepšie. Vo fáze plánovania správneho tienenia okien je preto najlepšie zvážiť správne stmavenie. Sú na to rôzne možnosti.

▪         Závesy na mieru, interiérová alebo plisovaná roleta

Záclony, interiérové ​​žalúzie a plisé rolety sa dajú lacno dodatočne namontovať takmer na každé okno. V spálňach by sa však pre lepší efekt mali zvoliť nepriehľadné, zatemňovacie verzie. Interiérové ​​zatemňovacie odtiene neprepúšťajú do spálne veľa svetla a zároveň môžu v horúcom lete počas dňa poskytnúť ochranu interiéru pred vysokými teplotami. Stačí si nechať u odborníkov vyrobiť kvalitné závesy na mieru, ktoré môžu znamenať pre váš interiér aj nový štýl a lepšiu atmosféru.

▪         Vonkajšie žalúzie

Plynule regulovať svetlo dokážu aj moderné vonkajšie žalúzie. A vo veľkej miere za to môžu lamely, ktoré je možné ľubovoľne uzatvárať a naklápať. Sú zarovnané tak, aby svetlo mohlo smerovať do miestnosti bez oslňovania. Vonkajšími žalúziami môžete miestnosť maximálne zatemniť a zároveň ju dobre ochrániť pred teplom a často aj pred nechcenými návštevami v podobe zlodejov.

2. Správna ochrana proti hmyzu

Nechcenými návštevami nášho interiéru a počas spánku môžu byť aj komáre, muchy a iný hmyz. So sieťkou proti hmyzu môžete nechať okno cez noc otvorené a zabrániť tak neželaným návštevníkom vniknúť do vašej spálne. Rovnako ako pri zatemňovaní, aj pri plánovaní okien treba myslieť na ochranu proti hmyzu.

Kvalitné sieťky proti hmyzu veľa nestoja, dokonale slúžia a neznížia svetelný komfort v interiéri počas dňa. Podobnou a možno o niečo štýlovejšou alternatívou ochrany interiéru proti hmyzu a návštevám nechceného svetla môžu byť aj luxusné japonské steny. Veľmi jednoducho sa inštalujú a ešte lepšie používajú nielen na tienenie, ale aj predelenie priestoru.

3. Čistý vzduch

Vetranie alebo krížové vetranie pred spaním a po prebudení robí nielen v lete zázraky! Úplným otvorením okien rýchlo prebehne úplná výmena vzduchu. Pravidelné vetranie zaisťuje príjemnú klímu v miestnosti, čo má pozitívny vplyv na váš spánok.

4. Správna teplota v spálni

Každý pozná ten pocit, keď nemôže zaspať, pretože je príliš teplo alebo príliš zima. Teplota v spálni je základným faktorom pre pokojný spánok. Každý musí sám zistiť, aké má byť v noci teplo alebo zima. Optimálna izbová teplota sa síce udáva, nakoľko sme ale každý iný, je to individuálne.  Dôležité je, aby ste sa cítili pohodlne.

5. Ideálna vlhkosť

Teplota je príjemná, no stále máte problémy so spánkom? Môže to byť spôsobené vlhkosťou. Tá by mala byť podľa odborníkov v rozmedzí  od 40 do 45 %. Ak je vlhkosť príliš vysoká, môže sa vyvinúť pleseň a ak je vzduch príliš suchý, môže to viesť k suchému kašľu, suchej pokožke alebo bolestiam hrdla. Sledovať tieto údaje vám pomôže vlhkomer a zaistiť optimálnu vlhkosť už spomínané pravidelné vetranie.

Prečítané: 380x
Späť hore
Vyberáme

Bojujte proti horúcim nociam

Nielen dni, ale už aj noci bývajú horúce ako v pekle, a to znamená nekonečné nájazdy ko...

"Lietajúci bazén" prichádza do Londýna

Zdá sa, že v Londýne sa bude jednať o prvý bazén tohoto typu. Vývojári plánujú bazén za...

5 jednoduchých rád, vďaka ktorým sa konečne vyspíte

Asi vám nemusíme hovoriť, že v priemere ľudia strávia tretinu svojho života v posteli. ...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk