Tešíte sa z nového prírastku? Šteniatka si nás okamžite získajú svojou vrúcnou labkou, ktorá potrebuje zahriať a pohladiť. Bezpečie im zhmotňuje nielen „strecha nad hlavou“, ale aj pravidelná a správna starostlivosť. Prvé týždne a neskôr aj mesiace sú totiž rozhodujúcimi, čo sa týka ich ďalšieho vývinu a imunity. Ako na optimálnu výživu pre týchto drobcov?
Kde nachádzajú všetky potrebné živiny?
Počas prvých troch týždňov sa im najviac cenných látok dostáva prostredníctvom materského mlieka. V tomto období prihliadame ako na výživu pre šteniatka, tak aj na zvýšené nároky dojčiacej suky. Prvé 2 – 3 dni mlieko obsahuje kolostrum, ktoré zodpovedá za imunitný systém, zdravé trávenie, za rastové stimulátory aj za základné makroživiny. Matka ich však odstavuje približne po 4 týždňoch. Odvtedy je už len na chovateľovi, aké krmivo im poskytne.
Aká forma stravy je pre šteniatka najprospešnejšia?
Približne týždeň pred úplným odstavením ich prikrmujeme kašovitou stravou. Tak plynulo a bezproblémovo prechádzajú na suchú stravu, na granule. Vyberáme vysoko komplexné granule pre šteniatka, ktoré zodpovedajú zvýšeným nárokom na rast, na väčšiu spotrebu stavebných látok a energie. Psy sú v najprudšej fáze vývinu medzi 4. – 6. mesiacom, preto receptúra stravy vychádza z vysokého podielu mäsa (vhodnou kombináciou je hovädzie a morčacie), ale aj z ďalšej prímesi pre zdravú črevnú mikrofĺóru, pohybový aparát a celkovú imunitu.
Je uspôsobená aj citlivejšiemu tráveniu - strava neobsahuje lepok, konzervanty, dochucovadlá ani zvýrazňovače. „Drobci“ dostávajú stravu 3-krát denne spolu s čerstvou vodou.
Rada na záver
Pozor! Ako malé vo vývine, tak aj dospelí psík môže citlivejšie zareagovať pri prechode na inú stravu. Preto aj tie najlepšie granule pre psov zmiešavame so „starými“. Takto postupujeme cca. prvých 10 dní, následne ich od starých odstavíme a kŕmnu dávku vytvárame už len z novej receptúry. Labku na to, že sa to podarí!