Skip to main content

Bránia vám boľavé kĺby používať schody? Ako si pomôcť?

| Manworld.sk | Téma

Boľavé kĺby môžu kvalitu nášho života výrazne ovplyvniť, najmä keď sa stávajú prekážkou pri každodenných aktivitách, ktorou môže byť napríklad aj obyčajné používanie schodov. Ľudia, ktorí trpia silnými bolesťami kĺbov veľmi dobre vedia, aké frustrujúce môže byť urobiť čo i len jeden krok. 

Ako si môžete pomôcť a zlepšiť svoju mobilitu?

Najčastejšie príčiny bolesti kĺbov

Existuje niekoľko príčin, prečo vás môžu kĺby bolieť, ktoré vám nedovolia zdolať pevné samonosné schody. Osteoartritída a reumatoidná artritída sú najčastejšie formy artritídy, ktoré vedú k nepríjemným pocitom pri pohybe. Poranenia, ako sú výrony, natrhnutia väzov alebo zlomeniny, môžu tiež spôsobiť dlhodobú bolesť. Prirodzené opotrebenie kĺbov v dôsledku starnutia alebo nadmerného používania môže viesť k problémom. Príkladom metabolickej poruchy, ktorá spôsobuje akútnu bolesť kĺbov je aj dna.

Ako si pomôcť?

Asi najlepším riešením, ako sa zbaviť silných a dlhotrvajúcich bolestí kĺbov, je navštíviť súkromnú ortopedickú kliniku v Bratislave, kde presne vedia, ako vám pomôcť.

Veľmi účinná pri liečbe a odstraňovaní bolestí kĺbov môže byť aj fyzikálna terapia. Špecializovaní fyzioterapeuti vám môžu ukázať cviky na posilnenie svalov okolo kĺbov, zlepšenie flexibility a zníženie bolesti. Cviky na posilnenie kvadricepsu, hamstringov a lýtkových svalov môžu tiež pomôcť stabilizovať kolenné kĺby.

Pravidelné rozťahovanie svalov okolo kĺbov môže zlepšiť pohyblivosť a znížiť napätie. Použitie ortopedických pomôcok, ako sú ortézy, palice alebo barle, pomáhajú znížiť záťaž na kĺby a zmierniť bolesť pri chôdzi po schodoch. Ortézy podporujú a stabilizujú kĺby. Palice a barle znižujú tlak na boľavé kĺby pri chôdzi.

Farmakologická liečba

Na zvládanie silných bolestí kĺbov sú veľmi často nevyhnutné aj lieky, s ktorých výberom by ste sa mali poradiť s odborným lekárom ortopédom. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) môžu pomôcť zmierniť bolesť a zápal. Paracetamol alebo silnejšie analgetiká môžu byť predpísané lekárom. V niektorých prípadoch sa používajú injekcie kortikosteroidov priamo do kĺbu, ktoré sú účinné pri znižovaní zápalu a bolesti. Všetky medikamentózne postupy je však nutné konzultovať s odborníkom.

Zmena životného štýlu

Veľký vplyv na zdravie kĺbov a zníženie ich bolesti môžu mať aj zdravé návyky. Zníženie telesnej hmotnosti zmierňuje tlak na kolenné a bedrové kĺby. Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitamíny môže podporiť zdravie kĺbov. Nízko záťažové cvičenia, ako sú plávanie alebo chôdza, môžu pomôcť udržať kĺby pohyblivé a zdravé.

Ak teda nechcete, aby vám bolesť končatín a ich kĺbov komplikovala život, navštívte odborníka, zmeňte svoj životný štýl, stravu a pokúste sa znížiť telesnú hmotnosť, ktorá nebude predstavovať pre váš pohybový aparát žiadny problém.

Zdroj obrázka: methaphum/Adobestock.com

Prečítané: 97x
Späť hore