Na svete neexistuje človek, ktorý by sa niečoho nebál. Každý sa ale bojí niečoho iného, či už tmy, rôznych zvierat, výšky, uzavretých priestorov,... Nie je žiaden rozprávkový „Nebojsa“.
Strach je medzi ľuďmi od začiatku ľudstva. V minulosti bol pre nich prospešný, pretože bol jedným z hlavných motivátorov pre ich prežitie. Strach o vlastný život ich donútil sa prispôsobiť prírodným a životným podmienkam, v ktorých sa pohyboval.
Bez strachu by bol ľahkou korisťou pre rôznych predátorov. Nedostal by sa postupne na potravinový vrchol, ale by vyhynul, ako jeden z mnohých iných živočíchov. Okrem strachu o vlastný život ho motivoval aj strach z tmy (nyktofóbia), vďaka ktorému sa postupne naučil ovládať oheň a svetlo. Tento strach pretrváva u ľudí do dnešnej doby. Každé dieťa, a nielen dieťa, sa bojí vojsť do neosvetlenej miestnosti. Príčinou je zakorenený strach v našich génoch a taktiež ľudská fantázia, predstavivosť a strach z nepoznaného.
Strach má rôzne prejavy, ktoré vieme rozdeliť do dvoch základných skupín a to:
Od jemného potenia sa dlaní, ktoré prežil každý začínajúci prezentujúci pred skupinou ľudí, cez sucho v ústach rečníka až po zmeny farby pokožky (zblednutie, či naopak rumenec v tvári).
Hlavné prejavy stachu, ktoré si ostatní ľudia rýchlo všimnú sú zvýšená hlasná dýchavičnosť a rôzne preľaknutia, strhnutia – šklbnutia.
Medzi prejavy, ktoré cíti len dotyčná osoba, je pocit zvierania v hrudníku, závraty, zvýšená frekvencia úderov srdca, pocit napínania na vracanie, bolesti v oblasti brucha a bolesť hlavy.
Ak niečo nazveme strachom alebo fóbiou, pre väčšinu ľudí to bude to isté, budú to brať ako synonymá toho istého. V reáli je tam ale podstatný rozdiel.
Malá dávka strachu nám pomáha. Dokáže nás nakopnúť. Zvýši sa frekvencia úderov srdca a tým sa prekrví aj náš mozog, ktorý nám pomôže pri riešení potenciálneho problému.
Ak však je úroveň strachu príliš veľká, už nie je pre nás prospešná. Strach prechádza až do fóbie, čo je iracionálny chorobný strach. Človek trpiaci nejakou fóbiou, sa snaží vyhýbať miestu, veci, človeku, zvieraťu alebo situácií, ktorá je príčinou jeho fóbie až chorobne vyhýbať. Ak sa však nedokáže zdroju fóbie vyhnúť, dochádza ku jeho skratovému chovaniu a strate sebakontroly.
Fóbií je na svete nespočetné množstvo, nakoľko sa každý človek bojí niečoho iného. Preto ak by sme ich chceli vymenovať všetky, bol by to veľmi dlhý zoznam a aj tak by nikdy nebol kompletný. Preto v článku uvádzame len tie najznámejšie.
Autor: PeterKub