Čo ste nevedeli o väzenskej samotke

| menworld.sk | Téma

Keď sú zločinci odsúdení  na tresty odňatia slobody, všeobecné pochopenie je, že trestom je strata slobody a času. Oveľa tvrdšie sa ukázali byť tresty v izolácii, odopieraná ľudská spoločnosť vo všetkých formách, s výnimkou stráže, v cele ostávajú 23 hodín každý deň, niekedy aj viac. Tento systém sa používa v USA a je len na väzenských orgánoch ako s väzňami naložia.

National Geographic Explorer spustil na túto tému prenikavú sériu, my uvádzame 5 vecí, ktoré ste možno nevedeli.

1. SAMOTKA MÔŽE ZNIČIŤ ČLOVEKA ZA NIEKOĽKO TÝŽDŇOV

Prvá vec, ktorú samotka zapríčini je, že človek je sám sebe ľahostajný. Po celé desaťročia sa vie o závažných psychologických účinkoch samotky, ale v roku 1950 sa dvom americkým výskumníkom dostala do rúk publikácia z KGB, kde sa samotka uvádza ako metóda výsluchu a indoktrinácie, používaná komunistickou tajnou službou.

2. V SÚČASTNOSTI JE NA SAMOTKE 80.000 AMERIČANOV

Podľa informácií zverejnených na stránkach National Geographic Explorer, sa v Amerike naďalej využíva táto forma väznenia, výsledok je viac ako 80.000 Američanov zadržiavaných v samotke.

3. SAMOTKA BOLA VYVINUTÁ AKO HUMÁNNA ALTERNATÍVA

V 19. storočí sa začali boje proti šíreniu obchodu s otrokmi, do tej doby držali otrokov v zhnitých väzniciach, ktoré boli zle spravované a k osudu väzňov bol každý ľahostajný. Prvý revolučný a pre mnohých humánny projekt s účelom: potrestať a reformovať, bol v roku 1790, Walnut street vo Philadelphii známy aj pod pojmom "kolíska moderného väzenstva" - izolovaný väzeň v snahe reformovať ho. Bolo to považované za druh zmierenia či pokánia, v skutočnosti boli väzni držaní na samotkách po celé roky a nikdy ich nepúšťali.



Túto koncepciu sa podarilo plne realizovať v roku 1829 založením východnej štátnej väznice, prvá väznica v histórií zložená len s buniek pre samotku.

4. SAMOTKA NARUŠUJE POZORNOSŤ

Stuart Grassian, lekár na Hardvarskej fakulte psychiatrie argumentoval, že samotka vytvára dva zničujúce duševné problémy: neschopnosť sa sústrediť (trpiaci sa nemôže sústrediť a trpí stratou pamäti) a neschopnosť zmeny pozornosti na niečo iné (mentálna fixácia vedie k paranojám). Čo je horšie, samotky stav väzňov len zhoršujú, prehlbujú existujúce duševné problémy a u zdravých ľudí vedú k novým duševným chorobám.

5. PRVÉ VÄZENIE SO SAMOTKOU BOLO V RÍME

Ako už bolo uvedené, Walnut Street Jail bol humánny prístup k modernej väznici, ale prvá zmienka o izolovaných väzňoch pochádza o takmer jedno storočie pred tým.

V roku 1890, americký najvyšší súd vydal stanovisko v prípade prezidenta Jamesa Madleyho, ktorý bol odsúdený na trest smrti za vraždu svojej manželky. Odsúdený mal stráviť čas do popravy v samotke. Avšak, keď Madley zabil svoju ženu, štát zakázal trest smrti. Madley sa v tomto prípade obrátil na vrchný súd, ktorý súhlasil, že štát porušil jeho ústavné právo a nesmel ho držať v samotke len preto, že trest smrti bol zrušený a Madley teda nemal čo robiť v samotke. Stal sa z neho slobodný človek. Súd sa medzitým chopil príležitosti a označil takéto väznenie za škodlivé a upozorňuje na prípad samotiek pripojených k nemocnici San Michele v Ríme v roku 1703.

Prečítané: 17025x
Späť hore
Vyberáme

Začíname prepadať dovolenkovým plánom

Niet sa čomu čudovať, veď so stúpajúcimi teplotami sa nám stále viac pripomína aj letný...

Emirates uvádza službu Luxury Private Jet Service

Dubajská letecká spoločnosť Emirates otvorila novú luxusnú súkromnú službu, ktorú by sm...

RJ Romain Jerome odhlalil Art-DNA Hodinky

RJ Romain Jerome predstavil svoj nový kúsok v spolupráci so švajčiarskym umelcom Johnom...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk