Skip to main content

Písanie diplomovej práce nemusí byť strašiakom

| Manworld.sk | Téma

Takmer každý, kto zažil vysokoškolské štúdium, rád spomína na tieto časy.  Bolo to dobre vyladené obdobie – síce ste nemali bezstarostný život, museli ste chodiť na cvičenia, skúšky a aj napísať nejaké seminárky, ale to sa vyrovnalo zábavou, dostatkom voľného času na kamarátov a internátovým životom. A teraz prišlo na poslednú veľkú skúšku – diplomovú prácu. Teda ak sa nechystáte pokračovať v štúdiu, vtedy vás ešte čaká vypracovanie rigoróznej práce. Na čo by ste si mali dať pri písaní diplomovky pozor?

Výber témy je dôležitý

Ak ste si vybrali nie príliš dobrú tému pri písaní bakalárskej práce, dalo sa to prežiť, predsa len ten rozsah bol okolo 30 strán. Lenže pri diplomovej práci je to už dvojnásobok a písať 60 strán o niečom, čo vás nebaví, je ako za trest. Preto, ak máte slobodnú voľbu, vyberte si to, čo vás najviac baví. Ak nenájdete takú tému, ktorá by sa týkala vášho štúdia a bavila vás, nuž, potom ste na nesprávnej škole. Ak si máte vybrať z tém určených fakultou, vždy ich môžete spracovať tak, aby obsiahli to, čo vás počas štúdia bavilo. Aj v téme o tradíciách môžete obsiahnuť marketing.

Rešeršujte ako skúsený knihovník

Čo si myslíte, má písanie diplomovej práce a varenie niečo spoločné? Áno, má, diplomová práca aj jedlo je také dobré, aké dobré suroviny ste na jeho prípravu použili. Preto nemôžete podceniť rešerš, dajte si na ňom záležať, vyberajte autorov, ktorí patria medzi špičku v danej oblasti. Dôležitá je aj ich „čerstvosť“. Síce sú oblasti, v ktorých sa nič nezmení ani za 20 rokov, ale sú aj také témy, pri ktorých včera vydaná publikácia, je dnes už stará.

Neodkladajte to

Kto by nepoznal historky o tom, ako sused na internáte napísal diplomovú prácu za dva dni. Síce nespal, vypil kartón Red Bullu, vyfajčil štyri krabičky cigariet a dostal dva menšie infarkty, ale nakoniec dostal céčko. Prečo sa preťažovať? Začnite písať už v predstihu, máte na to dosť času. Veď aj samotné záverečné formátovanie a úpravy vám môžu zabrať viac ako deň. Ani tlačenie nenechávajte na poslednú chvíľu a viazanie, síce tonery Samsung vydržia, no aj oni vás môžu zradiť v najmenej vhodnej chvíli a vy nebudete stíhať.

 

- PR článok

Prečítané: 6659x
Späť hore