Prečo severské krimi vládne svetu?

| Manworld.sk | Téma

Prečítať si skvelú detektívku počas večernej búrky, zababušený v deke, sediac v pohodlnej pohovke je skvelý zážitok. Len si to predstavte – za oknom šľahajú hromy, blesky, je tma, v dome počujete len tikanie masívnych kyvadlových hodín prerušované bubnovaním obrovských dažďových kvapiek a máte pocit, že ste súčasťou knihy.

Pretože temná a tajomná atmosféra z knihy si rozložila stanové mestečko v celej vašej obývačke. Už ste mali takýto pocit pri čítaní knihy?

Chladný a temný sever

Keď takéto pocity máte pri čítaní detektívky, je veľmi pravdepodobné, že čítate nejakú od severského autora. Prečo je to tak? Temnota a chlad z týchto napínavých kníh srší preto, lebo severskí autori zažívajú takéto počasie na vlastnej koži stále. Niet divu, že to cítiť aj z ich kníh.

Drsné nie je len počasie, ale aj príbeh. Tie najohavnejšie zločiny, tie najkrutejšie vraždy, tí najpodivnejší sadisti, toto je smotánka z kníh severských autorov. A hlavná postava? Tou je väčšinou nejaký geniálny podivín, ktorý pije, robí chyby, ale hlavne pôsobí uveriteľne.

Škandinávska elita

Medzi úplnú severskú krimi špičku patrí Nór Jo Nesbo, ktorý vďaka svojim detektívkam s alkoholickým detektívom Hary Holeom, má zastúpenie v knižnici každého milovníka dobrého krimi. Z Nórska diktuje tempo aj Lars Kepler, ktorý so svojimi knihami Hypnotizér, Uspávač alebo Zmluva podľa Paganniho pridal kúsok svojej brutálnej skladačky do zbierky.

Švéd Stieg Larsson si získal srdcia po celom svete svojou trilógiou Millenium, z ktorých už prvá kniha s názvom Muži, ktorí nenávidia ženy, si vyslúžila dvojnásobné sfilmovanie – jedno v Švédsku a druhé v Hollywoode. Aj to svedčí o kvalite kníh s novinárom Mikaelom Blomkvistom a podivínkou Lisbeth Salander. A čo Slovensko? Hoci nie je na severe Európy, Dominik Dán, bývalý vyšetrovateľ, drží so spomínanými borcami krok. A často ani nezaostáva.

 

- PR článok

Prečítané: 9992x
Späť hore
Vyberáme

Top 10 najdrahších domov sveta

1. Unlived (96.480.000 €),v luxusnej rezidencii ktorá sa nachádza vo Windlweshame, v An...

Prvý smartphone od Amazonu

Po rôznych fámach a "zaručených" informáciach sa spoločnosť Amazon rozhodla ukázať svoj...

Tieto veci robia neuveriteľne atraktívni ľudia!

Hádam každý z nás chce byť atraktívny. A nie len pre okolie, ale aj pre seba samého. Vi...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk