Roztočte to s výkonným elektromotorom

| Manworld.sk | Téma

S elektrickými strojmi sa dnes stretneme takmer všade. V elektrárňach, doprave, v letectve a v  automatických regulačných a kontrolných systémoch. Ovplyvňujú a uľahčujú náš každodenný život.

Elektrické stroje prevádzajú mechanickú energiu na elektrickú energiu a naopak. Stroj, ktorý prevádza mechanickú energiu na elektrickú, sa nazýva generátor. Premenu elektrickej energie na mechanickú energiu vykonávajú špeciálne elektomotory.

Akýkoľvek elektrický stroj môže byť použitý ako generátor, ale aj ako elektrický motor. Táto vlastnosť elektrického stroja na zmenu smeru energie, ktorú prevádza, sa nazýva reverzibilita stroja.

Elektrický stroj môže byť tiež použitý na premenu elektrickej energie jedného druhu prúdu (frekvencia, počet fáz striedavého prúdu, napätie jednosmerného prúdu) na energiu iného druhu prúdu. Takéto elektrické stroje sa nazývajú konvertory.

Srdce elektrického stroja

Ani jedna oblasť ľudskej činnosti by dnes bez elektromotorov nebola úplná a dokonalá. Tieto zariadenia sú tak pevne zakorenené v našom každodennom živote, že zlyhanie jedného z nich môže pokaziť našu náladu na celý deň a prinajmenšom zastaviť prácu celého podniku.

Výkonné elektromotory zdvíhajú veľké bremená na staveniskách, riadia rôzne stroje v továrňach, pohybujú verejnou dopravou po meste, cirkulujú vzduch cez vetracie kanály, pomáhajú pripravovať jedlo v kuchyni a ochladzujú podrobnosti našich počítačov.

Princíp elektromotora je založený na elektromagnetickej indukcii - javu výskytu elektrického prúdu v uzavretom obvode, keď sa v ňom mení magnetický tok. Vo všeobecnosti si získali veľkú obľubu v technológiách vďaka výhodám, ako je vysoká účinnosť a jednoduchosť mechanizmu. Rozsah výkonu a rozmerov je mimoriadne veľký, čo umožňuje ich úspešné použitie v malých elektronických zariadeniach aj vo veľkých priemyselných strojoch. A veľmi dobre môžete s nimi roztočiť svoj podnik alebo výrobu aj vy.

Prečítané: 2657x
Späť hore
Vyberáme

Jachty niekedy a teraz

Pod pojmom "luxusná jachta" si predstavujeme veľmi drahú luxusnú jachtu s profesionálno...

Viete sa vysporiadať s nesplatenými pohľadávkami?

Pri zapisovaní sídla spoločnosti od ORSR ste plný očakávaní, túžob a hlavne veríte, že ...

DANIEL KORDAN, LINA KAYSER A MIKKO LAGERSTEDT: TRIO OČARENÉ SVETLOM

Bratislava, 21. marca 2019: Traja fotografi sa vydávajú po stopách svetla. V každom pro...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk