Urologická prehliadka: Prečo je dôležitá a ako vám môže pomôcť?

| Manworld.sk | Téma
Zdroj obrázka: Africa Studio/shutterstock.com

Absolvovať pravidelné urologické prehliadky je dôležité najmä od 40. roku života. Podľa odhadov však len 20 % mužov absolvuje preventívnu urologickú prehliadku a 9 z 10 mužov absolvuje prehliadku len v prípade závažných patológií. Toto sú len niektoré z údajov, z ktorých je zrejmé, že mužská populácia na rozdiel od žien nemá vo zvyku podstupovať pravidelné návštevy špecialistov. Z akého dôvodu?

Často sú to rozpaky, ktoré bránia mužom rozprávať sa s odborníkom o problémoch, ktoré sa týkajú okrem iného aj sexuálnej sféry. A pritom prevencia je prvá zbraň na včasnú diagnostiku a rýchlu liečbu benígnych a nádorových patológií, ktoré sa čoraz častejšie vyskytujú od veku 40 rokov.

Kedy je však užitočné začať s návštevami urologickej prevencie? Ako často by bolo dobré ich robiť? A ktoré choroby možno diagnostikovať pravidelnými kontrolami? Viac sa dozviete nižšie.

Prečo sú preventívne urologické prehliadky dôležité?

Pravidelné preventívne urologické prehliadky umožňujú včasnú diagnostiku a tým aj včasnú intervenciu v prípade početných nádorových ochorení (prostaty, obličiek, močového mechúra a semenníkov) a benígnych ochorení (močové kamene, benígna hyperplázia prostaty a prostatitídy, mužská neplodnosť a sexuálne dysfunkcie).

Hlavné patológie, ktoré sú veľmi často diagnostikované počas urologickej návštevy, sú:

  • Bezbolestná frenulotómia, teda operácia uzdičky, ktorú muži podstupujú nielen pri problémoch s ejakuláciou, ale aj pohlavnom styku, močení a ďalších prípadoch.
  • Prostatitída, t.j. zápal prostaty. Príčinou môžu byť infekcie patogénmi (baktériami) alebo nesprávna životospráva (nevyvážená strava, slabá hydratácia, nepravidelná činnosť čriev, prerušovaný koitus, sedavý spôsob života).
  • Rakovina prostaty, ktorá je po rakovine pľúc najčastejšou rakovinou u mužov. Diagnóza si vyžaduje integráciu dvoch diagnostických prvkov: urologické vyšetrenie s digitálnou rektálnou exploráciou a test PSA.
  • Erektilná dysfunkcia, t.j. neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu dostatočnú na umožnenie uspokojivého sexuálneho styku.
  • Močová kalkulóza, porucha spôsobená tvorbou kryštálov obsiahnutých v moči, ktoré sa zrážajú a agregujú a môžu viesť k renálnej kolike.
  • Neplodnosť páru alebo neschopnosť počatia po 12 mesiacoch nechráneného pohlavného styku sa sústreďovala na plodné dni ženského cyklu. Problémom je, že v 50% prípadov sa problém týka človeka.

Kedy ísť na prvú návštevu k urológovi

Stále existuje staré kultúrne dedičstvo, ktoré hovorí, že urológ je lekár, na ktorého sa človek obráti až v určitom veku. V skutočnosti je to špecialista, ktorý sleduje človeka vo všetkých fázach života. Predovšetkým od 40. roku života by muži mali začať myslieť na urologickú prevenciu a teda pravidelné prehliadky, tak ako ženy u gynekológa.

Nedávne údaje však ukázali, že problémami s prostatou a plodnosťou môžu trpieť už aj muži vo vekovej skupine 30 rokov. Ak teda nechcete mať problémy v intímnej sfére a dospieť k tomu, aby ostali pekné prehozy na posteľ dlhodobo nedotknuté, mali by ste o tejto návšteve popremýšľať.

Už pred 40. rokom života, najmä v období puberty, je dobré naplánovať si návštevu urológa.

Prečítané: 592x
Späť hore
Vyberáme

Starostlivosť o auto sa vypláca

Dnes je auto neodmysliteľnou súčasťou každého z nás. Táto investícia však nie je najmen...

Burger King spúšťa donáškovú službu. Kráľovské burgre začne doručovať v Bratislave

Americká klasika mieri do slovenských domácností. Od dnešného dňa si môžu zákazníci obj...

Ako vybrať originálny dar pre muža?

Určite ste si už neraz lámali hlavu nad tým, aký dar je pre muža vhodný. Kúpiť kvety sa...

Vytvorila digitálna agentúra MW media s.r.o. www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu | www.123web.sk