Skip to main content

Urologická prehliadka: Prečo je dôležitá a ako vám môže pomôcť?

| Manworld.sk | Téma
Zdroj obrázka: Africa Studio/shutterstock.com

Absolvovať pravidelné urologické prehliadky je dôležité najmä od 40. roku života. Podľa odhadov však len 20 % mužov absolvuje preventívnu urologickú prehliadku a 9 z 10 mužov absolvuje prehliadku len v prípade závažných patológií. Toto sú len niektoré z údajov, z ktorých je zrejmé, že mužská populácia na rozdiel od žien nemá vo zvyku podstupovať pravidelné návštevy špecialistov. Z akého dôvodu?

Často sú to rozpaky, ktoré bránia mužom rozprávať sa s odborníkom o problémoch, ktoré sa týkajú okrem iného aj sexuálnej sféry. A pritom prevencia je prvá zbraň na včasnú diagnostiku a rýchlu liečbu benígnych a nádorových patológií, ktoré sa čoraz častejšie vyskytujú od veku 40 rokov.

Kedy je však užitočné začať s návštevami urologickej prevencie? Ako často by bolo dobré ich robiť? A ktoré choroby možno diagnostikovať pravidelnými kontrolami? Viac sa dozviete nižšie.

Prečo sú preventívne urologické prehliadky dôležité?

Pravidelné preventívne urologické prehliadky umožňujú včasnú diagnostiku a tým aj včasnú intervenciu v prípade početných nádorových ochorení (prostaty, obličiek, močového mechúra a semenníkov) a benígnych ochorení (močové kamene, benígna hyperplázia prostaty a prostatitídy, mužská neplodnosť a sexuálne dysfunkcie).

Hlavné patológie, ktoré sú veľmi často diagnostikované počas urologickej návštevy, sú:

  • Bezbolestná frenulotómia, teda operácia uzdičky, ktorú muži podstupujú nielen pri problémoch s ejakuláciou, ale aj pohlavnom styku, močení a ďalších prípadoch.
  • Prostatitída, t.j. zápal prostaty. Príčinou môžu byť infekcie patogénmi (baktériami) alebo nesprávna životospráva (nevyvážená strava, slabá hydratácia, nepravidelná činnosť čriev, prerušovaný koitus, sedavý spôsob života).
  • Rakovina prostaty, ktorá je po rakovine pľúc najčastejšou rakovinou u mužov. Diagnóza si vyžaduje integráciu dvoch diagnostických prvkov: urologické vyšetrenie s digitálnou rektálnou exploráciou a test PSA.
  • Erektilná dysfunkcia, t.j. neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu dostatočnú na umožnenie uspokojivého sexuálneho styku.
  • Močová kalkulóza, porucha spôsobená tvorbou kryštálov obsiahnutých v moči, ktoré sa zrážajú a agregujú a môžu viesť k renálnej kolike.
  • Neplodnosť páru alebo neschopnosť počatia po 12 mesiacoch nechráneného pohlavného styku sa sústreďovala na plodné dni ženského cyklu. Problémom je, že v 50% prípadov sa problém týka človeka.

Kedy ísť na prvú návštevu k urológovi

Stále existuje staré kultúrne dedičstvo, ktoré hovorí, že urológ je lekár, na ktorého sa človek obráti až v určitom veku. V skutočnosti je to špecialista, ktorý sleduje človeka vo všetkých fázach života. Predovšetkým od 40. roku života by muži mali začať myslieť na urologickú prevenciu a teda pravidelné prehliadky, tak ako ženy u gynekológa.

Nedávne údaje však ukázali, že problémami s prostatou a plodnosťou môžu trpieť už aj muži vo vekovej skupine 30 rokov. Ak teda nechcete mať problémy v intímnej sfére a dospieť k tomu, aby ostali pekné prehozy na posteľ dlhodobo nedotknuté, mali by ste o tejto návšteve popremýšľať.

Už pred 40. rokom života, najmä v období puberty, je dobré naplánovať si návštevu urológa.

Prečítané: 722x
Späť hore