Skip to main content

5 zaujímavých faktov o hamburgeroch

| menworld.sk | Výživa

Nie je tak veľa potravín, ktoré by ľudia dávali do súvislosti s USA, ako hamburger. Ale toto populárne jedlo sa nachádza v histórii mnohých krajín, po celom svete.

Cesta hamburgeru do USA je dlhá a zaujímavá, rovnako ako jeho vývoj do súčasnej podoby, ktorá je tak obľúbená po celom svete.

Tu je 5 faktov, ktoré by vás mohli zaujímať:

1. Mongoli mali hamburger ako prví

Áno, už Džingischán a jeho mnohopočetná armáda ochutnala jednoduchý hamburger. Zatiaľ čo jeho vojaci boli v bitke, ostatní si vychutnávali kúsky jahňacieho alebo ovčieho mäsa vytvarovaného do placky, jazdci robili karbonátky nad otvoreným ohňom. Čo ostalo dali do sedla  a počas ciest zjedli. Neskôr sa z tohto jedla stal v Rusku "tatársky biftek".

2. Nemci predstavili Američanom hamburger

Z Ruska si našiel cestu do Nemecka, kde sa používalo bravčové alebo hovädzie mäso. Potom si hamburger našiel cestu do Ameriky cez posádky a prisťahovalcov z Nemeckého Hamburgu, odkiaľ viedla lodná linka. Na palube jedli cestujúci pokrm z mletého mäsa s korením a cibuľou. Posádky boli často v prístave a stánky s občerstvením využili ich túžbu po domove a ponúkali pokrm v štýle "hamburgeru".

4. Poľnohospodár z Oklahomy vytvoril hamburgerovú žemľu

Je veľa diskusií o tom, kde sa objavila prvá hamburgerová žemľa tak, ako ju poznáme. Všeobecná zhoda je, že farmár Oscar Webel Bilbo bol prvým človekom, ktorý vytvoril žemľu. Jeho žemle s mäsom sa stali takým hitom, že v roku 1933 si so svojím synom otvoril stánok, v ktorom ponúkali prvé teplé mäso v žemli.

5. Ostatné kultúry majú vlastné verzie hamburgeru

V Číne sú veľmi populárne miestne pochúťky. Pomaly uvarené nakrájané hovädzie alebo baranie mäso s pšeničnou žemľou a pikantnou omáčkou na povrchu.

Prečítané: 11844x
Späť hore
Vyberáme

Znaky, že nie si alfa samec!

Sú obľúbení. Sú sebavedomí, Keď vojdú do miestnosti, všetci zastanú a všimnú si ich. Ke...

Rolls Royce Wraith: prvá oficiálna fotografia

Rolls Royce Wraith, to je názov nového modelu luxusnej automobilovej značky. Na verejno...

Singapur sa stal najdrahším mestom na svete!

Najdrahším mestom sveta sa stal Singapur, vychádza to z rebríčka Economist Intelligence...