Skip to main content

Viete aký vplyv majú energetické nápoje?

| menworld.sk | Výživa

Keď chceme vedieť o vplyve a účinkoch energetických nápojov, musíme pochopiť čo to sú energetické nápoje a aké je ich zloženie. Obvyklá predstava ľudí je, že energetické nápoje obsahujú povzbudzujúce prostriedky, ktoré napomáhajú pri zvýšení metabolického systému v tele a zvyšujú výkonnosť.

Prvé energetické nápoje boli vyrobené v roku 1960 v Japonsku a boli určené predovšetkým robotníckej triede. Postupne sa pojem energetický nápoj rozšíril a dnes dosahuje celosvetovú popularitu.
 
Výskumy však preukázali, že prílišná konzumácia počas krátkej doby spôsobuje ospalosť a podráždenosť čo sa dá považovať za nežiadúci vplyv energetického nápoja.

Typický energetický nápoj obsahuje niektoré vitamíny a ďalšie zložky, ktoré pôsobia ako stimulanty a krátkom rozpätí zvyšujú telesnú energiu. Druh vitamínov alebo minerálnych látok sa môže líšiť v závislosti od značky, ale všetky nápoje majú dve spoločné prísady: cukor a kofeín.

 
Ostatné zložky obsahujúce energetické nápoje podporujúce energiu sú acai, perlivá voda, kofeín vo forme guarany, ženšen, maltodextrín atď. Podiel týchto zložiek závisí od veľkosti fľaše a požiadavky na telo.

 
Mnohé z dostupných energetických nápojov obsahujú vysokú koncentráciu sacharidov. Príliš veľa sacharidov bráni asimilácii stráviteľných potravín do krvného obehu. Z toho dôvodu nemôžte očakávať od veľkého množstva energetického nápoju výraznú životaschopnosť.

 
Presahujúce množstvo nestrávených sacharidov tiež spôsobuje tráviace problémy, okrem toho sacharidy majú dve výrazné úlohy v ľudskom tele.

 
Po prvé, veľké množstvo môže byť príčinou cukrovky. Po druhé, sú nepriamou príčinou dehydratácie pretože výrazne zabraňujú vstrebávaniu tekutín v tele.

Energetické nápoje sú predovšetkým vhodné pre krátkodobé nabitie energiou a nie pre pravidelnú konzumáciu. Texaská lekárska fakulta zistila, že koncentrácia kofeínu v energetickom nápoji je oveľa vyššia ako veľká šálka kávy. Po zmiešaní s ostatnými zložkami nápoja má nepriaznivý vplyv na zdravotný stav.

 
Kofeín, ktorý je kľúčovou zložkou nápojov má diuretický vplyv na organizmus, to vedie k oslabeniu tela z dôvodu nadmerného močenia a poklesu hladiny cukru. Okrem toho je známe, že kofeín zvyšuje srdcový tep a teplotu tela.

 
To opäť vedie k nadmernému poteniu a nepravidelnému srdcovému rytmu. Telo na situáciu reaguje nervozitou a nedokáže sa dostatočne sústrediť na jednu činnosť. Zložka tiež narúša spánok, vedie k únave a podráždenosti. Ovplyvňuje koordináciu medzi fyzickým a duševným stavom a narúša prirodzenú rovnováhu tela.

Energetické nápoje majú na jednotlivca dlhodobý vplyv, výnimočné požitie nápoja je v poriadku, ale trvalé a pravidelné užívanie je príznakom závislosti.

 
Ďalšie skryté riziko spočíva s užívaním energetického nápoje s alkoholom, okrem zvýšenia srdcovej frekvencie môže zapríčiniť aj kolísanie krvného tlaku a duševnú nestabilitu.

 
Výskumy sa tiež orientujú na nahradenie niektorých zložiek menej škodlivými, napríklad využitie echynacei, ktorá podporuje výrobu energie v tele a zároveň pomáha imunitnému systému. Ginko biloba je tiež známa rastlina podporujúca pamäť bez vplyvu na obličky.

 
Ostáva nám dúfať, že prospešné zložky rýchlo nahradia tie zdraviu škodlivé a napomôžu k správnemu vývinu tela.

 

Prečítané: 17524x
Späť hore