Skip to main content

Viete aký vplyv majú energetické nápoje?

| menworld.sk | Výživa

Keď chceme vedieť o vplyve a účinkoch energetických nápojov, musíme pochopiť čo to sú energetické nápoje a aké je ich zloženie. Obvyklá predstava ľudí je, že energetické nápoje obsahujú povzbudzujúce prostriedky, ktoré napomáhajú pri zvýšení metabolického systému v tele a zvyšujú výkonnosť.

Prvé energetické nápoje boli vyrobené v roku 1960 v Japonsku a boli určené predovšetkým robotníckej triede. Postupne sa pojem energetický nápoj rozšíril a dnes dosahuje celosvetovú popularitu.
 
Výskumy však preukázali, že prílišná konzumácia počas krátkej doby spôsobuje ospalosť a podráždenosť čo sa dá považovať za nežiadúci vplyv energetického nápoja.

Typický energetický nápoj obsahuje niektoré vitamíny a ďalšie zložky, ktoré pôsobia ako stimulanty a krátkom rozpätí zvyšujú telesnú energiu. Druh vitamínov alebo minerálnych látok sa môže líšiť v závislosti od značky, ale všetky nápoje majú dve spoločné prísady: cukor a kofeín.

 
Ostatné zložky obsahujúce energetické nápoje podporujúce energiu sú acai, perlivá voda, kofeín vo forme guarany, ženšen, maltodextrín atď. Podiel týchto zložiek závisí od veľkosti fľaše a požiadavky na telo.

 
Mnohé z dostupných energetických nápojov obsahujú vysokú koncentráciu sacharidov. Príliš veľa sacharidov bráni asimilácii stráviteľných potravín do krvného obehu. Z toho dôvodu nemôžte očakávať od veľkého množstva energetického nápoju výraznú životaschopnosť.

 
Presahujúce množstvo nestrávených sacharidov tiež spôsobuje tráviace problémy, okrem toho sacharidy majú dve výrazné úlohy v ľudskom tele.

 
Po prvé, veľké množstvo môže byť príčinou cukrovky. Po druhé, sú nepriamou príčinou dehydratácie pretože výrazne zabraňujú vstrebávaniu tekutín v tele.

Energetické nápoje sú predovšetkým vhodné pre krátkodobé nabitie energiou a nie pre pravidelnú konzumáciu. Texaská lekárska fakulta zistila, že koncentrácia kofeínu v energetickom nápoji je oveľa vyššia ako veľká šálka kávy. Po zmiešaní s ostatnými zložkami nápoja má nepriaznivý vplyv na zdravotný stav.

 
Kofeín, ktorý je kľúčovou zložkou nápojov má diuretický vplyv na organizmus, to vedie k oslabeniu tela z dôvodu nadmerného močenia a poklesu hladiny cukru. Okrem toho je známe, že kofeín zvyšuje srdcový tep a teplotu tela.

 
To opäť vedie k nadmernému poteniu a nepravidelnému srdcovému rytmu. Telo na situáciu reaguje nervozitou a nedokáže sa dostatočne sústrediť na jednu činnosť. Zložka tiež narúša spánok, vedie k únave a podráždenosti. Ovplyvňuje koordináciu medzi fyzickým a duševným stavom a narúša prirodzenú rovnováhu tela.

Energetické nápoje majú na jednotlivca dlhodobý vplyv, výnimočné požitie nápoja je v poriadku, ale trvalé a pravidelné užívanie je príznakom závislosti.

 
Ďalšie skryté riziko spočíva s užívaním energetického nápoje s alkoholom, okrem zvýšenia srdcovej frekvencie môže zapríčiniť aj kolísanie krvného tlaku a duševnú nestabilitu.

 
Výskumy sa tiež orientujú na nahradenie niektorých zložiek menej škodlivými, napríklad využitie echynacei, ktorá podporuje výrobu energie v tele a zároveň pomáha imunitnému systému. Ginko biloba je tiež známa rastlina podporujúca pamäť bez vplyvu na obličky.

 
Ostáva nám dúfať, že prospešné zložky rýchlo nahradia tie zdraviu škodlivé a napomôžu k správnemu vývinu tela.

 

Prečítané: 17402x
Späť hore
Vyberáme

Kde nájdete najvhodnejšie podmienky na vaše podnikanie?

Každá jedna spoločnosť, ktorú si jej majitelia rozhodli založiť disponuje určitými výho...

"Náradie" do spálne

Mať správne nástroje po ruke robí prácu vždy jednoduchšiu a oveľa efektívnejšiu. Rovnak...

Sexuálne úchylky a orientácie

Ako sa hovorí: „Sto ľudí – sto chutí.“ V oblasti ľudskej sexuality to platí mnohonásobn...