Skip to main content

Vonkajšie rolety: Revolučné a inteligentné riešenie izolácie okien

| Manworld.sk | Bývanie

Často počúvaná a skutočne užitočná rada je, že energiu na vykurovanie ušetríte aj tak, že podvečer zatvárate rolety a žalúzie.

O to viac to platí, ak vaše okná nie sú dobre izolované. Okná sú vo všeobecnosti slabým miestom pri zatepľovaní budov, a to nielen v nezrekonštruovaných starých budovách s jednoduchým zasklením, ale aj v moderných budovách s dvojitým alebo trojitým zasklením, hoci okná s viacerými sklami znižujú energetické straty 5 až 6-krát.

Dôvodom je, že v zime po zotmení teplota prudko klesá, čím sa okenné tabule ochladzujú. Čím sú staršie, tým rýchlejšie a hlbšie sa ochladzujú. Kondenzácia, ktorá sa na tabuliach s jednoduchým zasklením tvorí, je dôkazom silného chladu, ktorý na ne dopadá a preniká do interiéru.

Aby ste týmto scenárom predišli, využiť modernú tieniacu techniku môžete aj ako účinnú tepelnú izoláciu.

Čím lepšia izolácia, tým menšie straty

Zatvorené okenice a spustené kvalitné vonkajšie rolety pôsobia proti tepelným stratám dvoma spôsobmi. Po prvé, zvyšujú tepelnú izoláciu vďaka hrúbke ich materiálu a vzduchu, ktorý obklopujú. Po druhé, zabraňujú vetru, aby „odčerpával“ teplo z budovy, keď sa valí okolo okien. Preto sú izolované okná vonkajšou tieniacou technikou veľmi dobré riešenie.

Naopak, rolety, žalúzie alebo závesy, ktoré presne nepasujú do okenného otvoru, sú samozrejme menej účinné ako dobre pasujúce tieniace modely, pretože čím menej vzduchu môže cirkulovať medzi okenicami a sklami, tým je izolácia účinnejšia. Preto dbajte na to, aby pri spúšťaní roliet boli lamely úplne zatvorené a vybrali ste si na okno správne veľké rolety.

Čím horšie je tiež zasklenie izolované, tým väčší je vplyv zatvorených roliet na tepelnú izoláciu: v najlepšom prípade asi 30 % pre jednosklo, 15 % pre dvojsklo staršie ako 20 rokov a 5 % pre moderné dvojsklá alebo trojsklá.

Izolované okná vonkajšími roletami sú ešte energeticky efektívnejšie, pretože sú spojené s utesneným rámom, ktorý je namontovaný na okennom otvore. Ide preto o inteligentné a efektívne riešenie, ktoré vás nestojí veľa peňazí ani námahy pri inštalácii.

Tepelná pohoda je dôležitejšia ako skutočná nameraná teplota

Už vieme, že zatváranie žalúzií alebo roliet slabo izolovaných okien zabraňuje ochladzovaniu vnútorných plôch skiel. Vyhnete sa tak nepríjemnému pocitu chladu, ktorý človek vníma veľmi intenzívne aj mimo okna.

Určite ale viete, že nepríjemný pocit chladu pomáhajú redukovať aj závesy zatiahnuté pred studeným oknom, pokiaľ sú dostatočne hrubé a nezakrývajú radiátor! Treba si tiež uvedomiť, že tepelná pohoda je dôležitejšia ako skutočná nameraná teplota v miestnosti.

Tento stav závisí od viacerých faktorov a aj kvalitné garážové brány môžu zlepšiť izoláciu vášho domu, podlahy a stien a zvýšiť tak vnímanie tepla v miestnosti.

Dobre si preto všetko premyslite a ani v zime tieniacu techniku okien nepodceňujte.

Zdroj obrázka: Studio Harmony/Shutterstock.com

Prečítané: 378x
Späť hore