Skip to main content

4 tipy pre jazdu na motorke v zime, ktoré určite oceníte

| Manworld.sk | Štýl
Zdroj obrázka: Andrey Armyagov/shutterstock.com

Aj keď mnohí motorkári posielajú svoju milovanú motorku v zime na zaslúžený zimný spánok do garáže, niektorí nadšenci takéto riešenie neuznávajú. Namiesto toho dupnú na plyn aj v zime, no často s fatálnymi následkami. V nasledujúcich tipoch pre jazdu na motorke v zime vám prezradíme, ako sa môžete vyhnúť nehodám na mokrej zľadovatenej vozovke a ako si poradiť s tmou a šmykľavosťou.

Na motorke sa dá jazdiť aj v zime, mali by ste ale prijať určité bezpečnostné opatrenia a poistiť si cestu aj pohodlným ubytovaním v Púchove alebo okolí.

Chráňte svoje telo vhodnými doplnkami

Výlet v zime môže byť veľmi chladný, najmä ak plánujete dlhšie cesty alebo ak je veľmi veterno. Oplatí sa preto obliecť si kvalitný kožený oblek, ktorý vďaka svojim materiálom dokáže optimálne chrániť nielen pred vetrom.

Najvhodnejšie je obliecť si teplú funkčnú bielizeň, ktorá zaisťuje na motorke istý komfort aj v chladných dňoch. Motocyklové rukavice s návlekmi, ako aj pevné a vetruodolné topánky na motorku dopĺňajú vaše zimné oblečenie.

Pri jazde na motorke je bez ohľadu na sezónu každopádne povinná aj prilba. Ochrana hlavy špeciálnou prilbou Shark sa vám určite vyplatí!

Uistite sa tiež, že vaše oblečenie na motorku má nasledujúce vlastnosti:

  • je viditeľné s odrazkami;
  • odolné proti vetru;
  • a teplé.

Priezor ochrany hlavy musí byť vždy čistý a bez škrabancov, čo by nemalo byť ani pri kvalitných prilbách HJC žiadny problém.

Prispôsobte výbavu podmienkam

Ak chcete byť na motorke vonku aj v zime, musíte ju prispôsobiť zimným podmienkam. To zahŕňa zimné pneumatiky so špeciálnou priľnavosťou, ktoré poskytujú väčšiu priľnavosť na mokrej vozovke.

Pred začatím cesty tiež kontroluje funkčnosť technických systémov. Na ceste ste v bezpečí len vtedy, ak správne funguje osvetľovacia sústava, brzdy, smerovky, batéria a hnacia reťaz. Skontrolovať treba aj profil a tlak v pneumatikách, ako aj hladinu brzdovej kvapaliny. Vozidlo pravidelne čistite aj po jazde v zime, pretože cestná soľ môže veľmi rýchlo znehodnotiť materiály na vašom motocykli.

Pripravte sa na zlé podmienky

Ako vždy, aj v zime treba jazdiť s prehľadom a dodržiavať bezpečnú vzdialenosť. Ale v chladnom období existujú aj ďalšie faktory, ktoré by ste mali zvážiť:

  • hladkosť;
  • sypký štrk;
  • vlhkosť;
  • inovať;
  •  

Aby ste mohli včas zareagovať na tým spôsobené zlé podmienky na ceste, mali by ste byť obzvlášť koncentrovaní.

Reagujte na zlú viditeľnosť

V zime sa skoro stmieva a slnko vychádza pomerne neskoro ráno. Ak by ste predsa len chceli využiť tieto denné časy na svoje túry na motorke, mali by ste si uvedomiť, že ako motorkára vás v zime len ťažko iné vozidlo na ceste uvidí.

Aby vás vodiči neprehliadli, mali by ste sa preto uistiť, že funguje systém osvetlenia a odrazky na motorke, ktoré zaisťujú dodatočnú bezpečnosť vášho oblečenia. Aj keď je sneh a svieti slnko, môže hroziť riziko oslnenia odrazom.

Prečítané: 845x
Späť hore