Skip to main content

3 najčastejšie poruchy zraku

| Manworld.sk | Téma

Dobré oči v dnešnej dobe počítačov nie sú samozrejmosťou. Počet nositeľov okuliarov  a kontaktných šošoviek rokmi narastá. Viete, aké sú 3 najčastejšie poruchy zraku a ako sa zariadiť, ak nimi trpíte?

 

Astigmatizmus je jedna z refrakčných chýb oka – to znamená chyba zaostrenia svetla na sietnici. Pri astigmatizme oka je povrch rohovky zakrivený v jednej rovine viac ako v druhej. Predstavte si to tak, že namiesto futbalovej lopty pripomína oko astigmatika rugbyovú loptu. Svetlo dopadajúce na miesta s väčším zakrivením sa teda zákonite lomí iným spôsobom ako to, ktoré dopadá na miesta s menším zakrivením. Kvôli tomu vidí astigmatik podobne, ako keby sa díval do nerovného zrkadla. Určitý nízky stupeň astigmatizmu je prirodzený, pri vyššom sa odporúča nosiť tórické kontaktné šošovky.

  • Krátkozrakosť

Krátkozrakosť alebo myopia nastáva vtedy, keď oko zaostruje objekt pred sietnicou, namiesto priamo na nej. Väčšinou títo ľudia nevidia dobre do diaľky – knihu teda pravdepodobne prečítajú bez problémov, ale na pri sledovaní zápasu v televízore futbalovú loptu asi neuvidia. Krátkozrakosť sa často objaví v období puberty, kedy sa zvykne aj zhoršovať. Súvisí s prudkým rastom a v dospelosti sa preto väčšinou stabilizuje. Veľmi často je krátkozrakosť dedičná. Okuliare a kontaktné šošovky vedia túto vadu korigovať, v dospelosti môžete tiež riešiť túto očnú chybu operačne – laserom.

  • Ďalekozrakosť

Ďalekozrakosť alebo hyperopia nastáva, keď oko nezaostruje obraz na sietnicu, ale za ňu. Ďalekozraký človek bez problémov vidí na diaľku, no čítanie či písanie mu robí problém. Táto vada sa dá opäť korigovať okuliarmi a kontaktnými šošovkami, či neskôr v dospelosti, keď sa oko prestane vyvíjať, odstrániť operačne.

 

Či už trpíte astigmatizmom, krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou, určite oceníte praktické Biofinity silikon-hydrogélové kontaktné šošovky, vhodné pre citlivé oči. Patria k najzdravším na trhu, vďaka nadpriemernej priepustnosti kyslíka a vysokému obsahu vody. Môžete ich teda nosiť celý deň, pri športe i pri práci a vôbec sa nemusíte obávať podráždených očí. Uľahčite si život s kvalitnými kontaktnými šošovkami.

 

 

- PR článok

Prečítané: 8716x
Späť hore