Skip to main content

Nové pravidlo rozchodu – vyhýbajte sa Facebooku!

| manworld.sk | Téma

Spamätávate sa z nedávneho rozchodu? Snažíte sa byť zaneprázdnený, viac chodíte do posilňovne, obklopujete sa priateľmi a nesledujete svoju ex na Facebooku. A to je len a len dobre.

Nové výskumy totiž hovoria, že sledovanie príspevkov a fotiek vašej ex na sociálnych sieťach môže predĺžiť bolesť, strach a hnev z neúspešného vzťahu a taktiež môže brzdiť váš pohyb vpred za ďalším šťastím.

Istá psychologička z Veľkej Británie uskutočňovala výskum na 464 ľuďoch s účtami na Facebooku, ktorí sa rozišli s niekým, kto mal taktiež účet na Facebooku. Zistila, že tí, ktorí pravidelne kontrolovali profil svojich ex – bez ohľadu na to či na Facebooku priateľmi boli alebo nie – prežívali väčšiu bolesť kvôli rozchodu, mali o svojich ex negatívne pocity, väčšiu sexuálnu túžbu a taktiež to malo vplyv na ich osobný rast. Je to preto, že ľudia, ktorí o svojich ex stále hľadajú informácie sa ešte pravdepodobne z rozchodu nespamätali a nedokážu sa pohnúť ďalej. A práve preto im ďalšie informácie o ich ex prinášajú negatívne pocity a znovuzrodenú túžbu po tejto osobe.

Výskumy ďalej ukazujú, že tento druh prenasledovania môže byť ešte horší ako prípad fyzickej a verbálnej komunikácie. Je to preto, že profily na sociálnych sieťach sliedime dobrovoľne a keď sa s našimi ex musíme stretnúť preto, lebo robíme v jednej firme alebo máme spoločné deti, vtedy jednoducho nemáme na výber. Aj toto stretnutie môže byť samozrejme bolestivé, ale našich ex v takýchto prípadoch nevyhľadávame zámerne. Pokiaľ však ide o Facebook, ľuďom pomáha to, keď svojich ex vidia offline pretože vtedy majú o trochu väčšiu chuť ísť medzi ľudí a to im môže pomôcť zotaviť sa z rozchodu.

Samozrejme – máme tu aj svetlejšiu stránku sliedenia našich ex na Facebooku. Výskumy totiž hovoria, že kontrolovanie profilov našich ex nemusí vždy len zabraňovať hojeniu rán, ale môže byť niekedy aj užitočné. Ide o to, že nudné fotky a príspevky alebo zmeny stavu, ktoré vaša ex pridáva, vás len môžu utvrdiť v tom, že rozchod bola skutočne správna vec. Samozrejme pravdou je, že ak svoju ex chcete na Facebooku sledovať, budete tak robiť či už ste priateľmi alebo nie. Odstránenie svojej ex z priateľov nie je odpoveďou pretože aj napriek tomu môžete mať tendenciu pozerať si jej profil. Samozrejme, že je v poriadku, ak na Facebooku aj po rozchode ostanete priateľmi, ale iba v tom prípade, ak nie ste posadnutý večným sledovaním fotiek a príspevkov vašej ex. Ak je vaše pokušenie príliš veľké, odporúčame vám nie len si vymazať vašu ex z priateľov, ale aj si ju rovno zablokovať. Pretože ako sa hovorí: „Zíde z očí, zíde z mysle.“

Prečítané: 10423x
Späť hore