Skip to main content

V Egypte vyrastie supermoderné nové hlavné mesto pre 5 miliónov ľudí!

| manworld.sk | Bývanie

Po viac ako roku bol odhalený nový megaprojekt egyptskej vlády, je ním nové hlavné mesto štátu pre 5 miliónov ľudí. Bude sa nachádzať medzi Káhirou a Červeným morom.

Podľa webových stránok projektu má metropola zahŕňať 1,1 milióna bytových jednotiek, 5,6 km štvorcových obchodnej štvrti, 663 zdravotníckych zariadení, 40.000 hotelových izieb a apartmánov, 1.800.000 metrov štvorcových obchodov. Priestor je vyhradený aj pre 1250 náboženských stavieb, 700 materských škôl, 21 obytných štvrtí, tematické parky a ďalšie. To všetko na ploche 700 štvorcových kilometrov, v meste si nájde prácu 1.750.000 ľudí.

Čo je asi najpozitívnejšie, mesto chce využívať najmodernejšie technológie a obnoviteľné zdroje energie. Tento ambiciózny plán už začína naberať reálne črty. V týchto dňoch začala armáda budovať cestné spojenie medzi Káhirou a novým hlavným mestom.

Predstavitelia Egypta označujú projekt za inšpiráciu a pýchu pre mladých Egypťanov a do nového hlavného mesta vkladajú obrovské nádeje, ale aj obrovské finančné prostriedky. Celkové náklady na stavbu neboli zverejnené. Na prvú etapu výstavby je zatiaľ vyčlenených 45 miliárd dolárov, táto suma je zložená najmä zo zdrojov asi 200 svetových investorov. Medzi tých najväčších patrí Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Stavebná spoločnosť z Dubaja sa bude priamo podieľať na výstavbe, pravdepodobne pre bohaté stavebné skúsenosti priamo z emirátu a dostatočné finančné krytie.

Prečítané: 10901x
Späť hore