Skip to main content

4 jarné tipy, kam vyraziť za energiou a športom

| manworld.sk | Cestovanie

S rastúcimi teplotami a počtom slnečných dní sa začíname všetci pomaly prebúdzať zo zimného spánku. Slnko nám nielen zlepšuje náladu, ale po lenivej zime dodáva tiež energiu do života.

Cítime sa tak plní síl a máme chuť ju využiť na maximum. Väčšina z nás má nutkanie vrátiť sa k pravidelnému pohybu na čerstvom vzduchu, ale láka nás aj cestovanie. Prinášame preto pár tipov na ideálne destinácie, kam sa dá vyraziť nielen za poznaním, ale aj za jarným športom.

Bratislava, 18. marca 2014

Do Maďarska na korčule i do kúpeľov

Pre milovníkov kultúry, ale zároveň aj športu a po ňom zaslúženom odpočinku, je ideálnym miestom pre jarný výjazd okolie maďarských kúpeľov Mosonmagyaróvár. „Do kúpeľov sa dostaneme z Bratislavy asi za hodinu, najlacnejšou formou ubytovania sú samostatné apartmány s kuchynkou a sociálnym zariadením, ktorých cena sa pohybuje od 55 eur na osobu za 3 noci,“ informuje Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia. „Celodenná vstupenka do kúpeľov stojí osobu 10,5 eur, ale kúpele ponúkajú aj zvýhodnené vstupy, napríklad pondelky za 8,5 eur,“ dodáva Šidla. Tamojší liečivý prameň navyše patrí medzi 5 najúčinnejších liečivých vôd Európy. Priamo z centra mesta Mosonmagyaróvár je tiež možné vyraziť na úplne novú trasu pre korčuliarov. Jej povrch je vhodný pre začiatočníkov i pokročilých a vedie k renesančnému zámku Hédervár, ktorý bol prestavaný na zámocký hotel a je možné si ho po dohode prehliadnuť. Pre zdatnejších jedincov je možno po ďalšej 30 km dlhej trase doraziť až do Bratislavy – Petržalka. Za kultúrou sa dá vyraziť do Budapešti, kam cesta autom zaberie zhruba ďalšiu hodinu a pol.

 

Zdolanie talianskych dolomitov s nordic walking palicami

Tohtoročná zima síce lyžiarom príliš nepriala, na talianske vrcholky sa však dá vyraziť aj za inými športmi, napríklad za nordic walkingom. Stačí sa len autom dopraviť do centra Selva di Val Gardena neďaleko Bolzana, čo je z Bratislavy asi šesť a pol hodinová cesta. Osemdňové rezidenčné ubytovanie v apartmánoch sa v tejto oblasti pohybuje okolo 200 eur na osobu, za trojhviezdičkový hotel s polpenziou zaplatíme približne 400 eur. Priemerné marcové teploty sa tu pohybujú okolo 15 °C, v apríli až okolo príjemných 19 °C. Športovým lákadlom dolomitov je na jar takzvaný Nordic Active Park s tromi základnými rýdzo walkingovými traťami. Najľahšia má 3 kilometre, strednú záťaž predstavuje šesťkilometrová trasa s prevýšením 100 metrov a najťažšia cesta meria 8 kilometrov so 150 metrovým prevýšením. Prechádzky vedú napríklad prírodným parkom Puez-Odle obklopeným nádhernými scenériami, unikátnou flórou a vyhliadkovými pamiatkami, akými sú trosky Wolkenstein hradu, kaplnka sv. Sylvester alebo Via Crucis.

 

Golfový odpočinok na španielskom slnku

Milovníci netradičných športov zasa ocenia niekoľkodenný golfový výlet s odpočinkom na španielskom povetrí. „Obľúbenou golfovou destináciou je napríklad pobrežie Malaga, kde sa aprílové teploty pohybujú okolo sympatických dvadsiatich dvoch stupňov,“ hovorí Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka aj komplexné golfové dovolenky. „Cena štvorhviezdičkových hotelov s raňajkami na 4 dni sa v jarných mesiacoch pohybuje už od približne 200 eur, hotely sa dokonca väčšinou nachádzajú priamo na pláži a uprostred golfových ihrísk. Záujemcom je možné zaistiť k pobytu aj spiatočnú letenku (s cenou od 200 eur),priamo do Malagy sa dá doletieť z Bratislavy,“ dopĺňa Šidla. Súčasťou hotelovej ceny je aj vstup až na desať golfových ihrísk, vrátane rezervácie požadovaného času. Bežná cena miestnych golfových areálov sa pritom pohybuje okolo 20 – 40 eur za najkratší čas a osobu. Rezorty tiež požičiavajú plné vybavenie za priemernú cenu 25 eur. Okrem toho je oblasť Malaga jednotkou na zozname španielskych pláží a nájdeme tu napríklad Múzeum Pabla Picassa, ktorý sa tu narodil.

 

Šliapanie na bicykli v rytme francúzskych šansónov

Francúzsko evokuje najmä labužnícke zážitky a bohatú kultúru. Prečo sa však do kraja vína nevydať so svojím bicyklom? Práve cyklotrasa pozdĺž Loiry totiž ponúka nenáročnú jazdu s najväčšou koncentráciou zámkov na svete. Osemdenný výlet autobusom s ubytovaním v mobil-homoch a polpenziou vyjde jedného cyklistu na necelých 400 eur. Na sedle bicykla môžeme obdivovať až 250 km, v športovo pohodlných teplotách od desať do dvadsať stupňov. Vyraziť sa dá z mestečka Orléans, kde trasa vedie smerom k Blois, stredovekému francúzskemu centru. Niekoľkodenná túra vedená cez Tours potom končí v meste Saumur, ktoré je známe svojimi šumivými vínami. Kultúrne vyžitie doplní prehliadka Paríža, ktorú autobusové zájazdy často realizujú na spiatočnej ceste. Preprava autobusom je v prípade francúzskej cyklistiky najvýhodnejším spôsobom dopravy. Cestovatelia na vlastnú päsť totiž musia zaplatiť minimálne 100 eur za spiatočnú letenku do Paríža a z Paríža sa ešte vypraviť vlakom do Orléans, kam jednosmerný lístok vyjde asi na 20 eur. Ubytovanie sa v tejto lokalite pohybuje minimálne od 30 eur za jednoduchú dvojlôžkovú izbu.

Prečítané: 10409x
Späť hore