Skip to main content

Niš – neznámy cestovateľský poklad Srbska

| Manworld.sk | Cestovanie

Uvažovali Ste už, kam by Ste chceli vybehnúť na predĺžený víkend, keď sa situácia s covidom upokojí? Nebavia Vás už čím ďalej otrepanejšie výlety do miest ako Rím, Londýn alebo Paríž? Máte radi spoznávanie nového? Čo sa tak ísť pozrieť niekam, kde už neboli všetci vaši známy...

Počuli Ste už o Srbskom meste Niš?

Asi ani veľmi nie a pritom sa ho oplatí navštíviť. Pre tých starších je Srbsko len časť bývalej Juhoslávie, tí mladších zas viacej priťahuje západná Európa. Prečo, ale nevenovať aspoň jeden predĺžený víkend aj na spoznanie tejto časti sveta?

Možno si poviete, čo v takom Nišu môže byť zaujímavé? Však to bude len nejaké staré historické mesto. Ak sa na to budete pozerať z tohto uhla, máte pravdu, je to len historické mesto, ale však to je aj Rím a Vatikán, a koľko státisícov návštevníkov láka každý rok.

Prečo navštíviť Srbsko?

Niš, Srbsko

Nespornou výhodou pre Slovákov je hlavne jeho cenová dostupnosť. Ak si pohľadáte letenku z Bratislavy, prípadne z viedenského Schwechatu, tak sa dokážete dostať tam aj späť za pár euro. Mňa obe letenky vyšli do 35€ a to som dlho nehľadal.

Ak neviete po anglicky, nie je v tejto krajine veľký problém sa dohovoriť. Srbi majú dosť podobných slovíčok, tak sa dá dohovoriť aj po slovensky. Celkovo som počas svojho pobytu v tejto krajine využil angličtinu asi len jeden alebo dvakrát.

Keď pristanete na letisku Nis Constantine The Great Airport (po srbsky: Aerodrom Konstantin Veliki Niš), bude Vás čakať trochu šok ohľadom jeho rozlohy. Úprimne, s takým malým letiskom som sa stretol v Európe prvý krát.

Po vybavení vstupných formalít, si budete potrebovať vymeniť nejaké peniaze za srbské dináre. Z vonkajšej strany haly letiska je zmenáreň, v ktorej sa Vám ale oplatí vymeniť len pár euro na taxík, nakoľko v porovnaní so zmenárňami v meste má nevýhodný kurz. Taxíky majú svoje stanovisko kúsok od haly. Cena za taxík je opäť výhodnejšia, ako u nás.

Základom je, aby Ste mali rezervované ubytovanie niekde v centre mesta, aby Ste sa mohli kedykoľvek poprechádzať po námestiach a tiež po promenáde okolo rieky Nišava, po ktorej získalo mesto svoj názov.

Niš, Srbsko

Jedlo a rakija

Niš, Srbsko

Ak nebudete mať v cene ubytovanie zaplatenú stravu, nemusíte sa báť, že by Ste boli v Srbsku hladný. Na raňajky si môžete zájsť do niektorej z mnohých pekárni (srbsky: Пекара), ktoré nájdete skutočne na každom rohu.

V reštauráciách opäť zaplatíte menej, ako u nás. Počítajte aj s tým, že dostanete porcie jedla, ktoré budete mať problém zjesť. Srbi dávajú vždy obrovské porcie jedla.

Na príjemný obed sa oplatí zájsť priamo do centra mesta, kde sú dve uličky, v ktorých je plno reštaurácií a barov. Na večeru môžem vrelo odporučiť zájsť niekde do postrannej uličky – do malej rodinnej reštaurácie. Ak sa pustite do reči s personálom, tak sa určite budú chcieť pochváliť svojou domácou pálenkou, rakijou, ktorú Vám nalejú len tak na pohostenie a uctenie si hosťa. 

Pre Srbsko sú typické mäsité jedlá, ktoré sú často grilované. Medzi top jedlá, ktoré musíte odskúšať patria pljeskavica, čevapčiči, džuveč, razhnichi a moussaka. Pripravte sa ale na to, že budete mať problém sa postaviť od stola kvôli plnému bruchu.

3 top pamiatky

Nišská pevnosť – komplex pevnosti a opevnenia z 18. storočia s rozlohou cca 22 hektárov. Každoročne sa v nej usporiadávajú hudobné jazzové slávnosti.

Veža lebiek – jedna z najznámejších pamiatok v Srbsku. Ide o trojmetrovú vežu, v ktorej bolo zamurovaných 952 ľudských lebiek srbských povstalcov, ktorý sa vzbúrili v roku 1809 tureckej nadvláde. Aktuálne ich je tam už len do 50, ostatné sa buď rozpadli alebo ich ukradli. 

Koncentračný tábor Červeného kráža (Crveni Krst Concentration Camp) – smutná spomienka na 2. svetovú vojnu. V tábore bolo uväznených okolo 30-tisíc ľudí, z čoho polovica bola aj na mieste popravená.

Počas môjho pobytu som natrafil len na príjemných a ochotných ľudí, ktorí sa s Vami radi porozprávajú a povedia Vám kadečo zaujímavé o histórií mesta. V celom meste je množstvo rôznych fontán s pitnou vodou pre turistov, ako aj nespočetné množstvo rôznych pamätníkov na hrdinov a obete vojen.

Celkovo celé mesto dýcha históriou, ktorú je cítiť z každej uličky, z každého trhoviska. Ide o mesto, ktoré si prešlo stáročiami bojov a predsa sú v ňom ľudia, ktorí si zaslúžia obdiv.

Niš, Srbsko

Autor: Peterkub

Prečítané: 2387x
Späť hore