Vzdal sa dobre platenej práce v Rakúsku a plní si svoj sen! Rado z blogu "Nie je túra bez Štúra" objavuje Slovensko, a svojim sledovateľom posiela pohľadnice.

zdroj: https://www.hoppeyr.com zdroj: https://www.hoppeyr.com

Napadlo ta niekedy že skončíš so svojou prácou, ktorá ťa vôbec nenapĺňa a pôjdeš si za svojím snom? Rado z blogu "Nie je túra bez Štúra" sa rozhodol opustiť stabilnú prácu v Rakúsku a vydal sa na cestu Slovenskom. Ako svoje rozhodnutie vníma dnes, a aké sú jeho skúsenosti so službami na Slovensku? Dočítaš sa v rozhovore.

Prečo si sa rozhodol pre Štúra a nie inú osobnosť / rozmýšľal si aj nad niekým iným? 

Ja vlastne ani presne neviem, kedy a kde začalo toto moje kamarátstvo so Štúrom. Ale pamätám si, že už na strednej škole som o ňom písal nejaký sloh a na výške zas bakalárku. A tak nejako sa stal mojou súčasťou. A prečo práve on? Lebo pre mňa je práve Štúr jednou z tých najväčších osobností a symbolov Slovenska. A potom prišiel blog a vedel som, že chcem mať jeho odkaz aj tam a aj preto sa môj blog volá Nie je túra bez Štúra.

zdroj: https://www.hoppeyr.com

Štúr na ruke, dlho si hľadal odvahu na takéto tetovanie?

Ja som chcel mať tetovanie vždy, avšak chcel som niečo originálne a niečo iné. Aby som nemal niekde na ruke vytetovaný čínsky znak... To, že si dám na ruku vytetovať práve Štúra som si vymyslel počas môjho života v Rakúsku. Tam som si uvedomil, že ja som naozaj hrdý na to, že som Slovák. Chcel som mať preto niečo také moje a špeciálne, čo mi bude pripomínať, že pochádzam zo Slovenska. A tak prišiel nápad dať si vytetovať Štúra, celkom prirodzene a bez stresu. Ale samozrejme toto moje tetko som mal už oveľa skôr ako vznikol blog. Lebo veľa ľudí si myslí, že som si ho dal kvôli blogu, no až taký rebel nie som :D

Ako reagovalo tvoje okolie na novú prácu - blogera? – rodina, priatelia...

Úprimne, ťažko a nechápavo, a dodnes to nie je bohviečo… Bolo mi jasné, že to nebude ani po tejto stránke vôbec jednoduché. Zrazu som urobil radikálne zmeny v živote a nebolo ich málo a oznámil, že chcem písať a cestovať. Okolie a rodina to dodnes až tak veľmi nechápu, ale verím, že sa mi im podarí postupne ukázať, že to, na čom pracujem má zmysel a dá sa živiť tým, čo ma najviac baví a teší. Aj keď samozrejme nemusím nikomu nič dokazovať, ja som sa tak rozhodol a som s mojím rozhodnutím stotožnený.

zdroj: https://www.hoppeyr.com

Pre väčšinu „bežných“ pracujúcich ľudí je nepredstaviteľné vzdať sa dobre platenej práce a začať vlastný blog, ako to hodnotíš teraz? Ak by si sa mohol rozhodnúť znovu, išiel by si do toho?

Ani ja nebudem hrať formu alebo niečo podobné, mne trvalo asi pol roka rozhodnúť sa, či do toho naozaj pôjdem. Boli to dni plné zoznamov pre a proti, no nakoniec som sa rozhodol, že do toho idem a neľutujem to. Povedal som si, že je na čase plniť si svoje sny a nie sny iných. Momentálne má môj blog 5 mesiacov, takže ešte stále som len na začiatku, aj keď ja mám pocit, že som toho stihol viac ako za 5 rokov. Aj keď ma blog zatiaľ neživí úplne, snažím sa, aby sa mi to postupne podarilo. Jasné, na začiatku som nevedel, čo všetko ma čaká a tiež som nevedel ani to, že plnenie snov bude niekedy také ťažké a náročné. Ale za posledné mesiace som sa toho naozaj veľa naučil, videl krásne miesta na Slovensku a spoznal veľa super ľudí a pár aj tých menej super…

Ale aby som odpovedal na tvoju otázku. Áno, išiel by som do toho znova. Baví ma ten pocit, že v tomto blogerskom svete začínam každý deň akoby od začiatku a to je pre mňa veľmi motivujúce, aby som sa posúval stále vpred.

Venuješ sa spoznávaniu Slovenska, aký je tvoj pohľad na služby v slovenskom turizme (ubytovanie, reštaurácie, služby miestnych cestoviek, a pod.)

To je veľmi ťažká otázka, keďže necestujem až tak dlho. Myslím si však, že veľa závisí od konkrétnych ľudí, ktorých v danom zariadení stretnem. Nie každý musí mať dobrý deň práve vtedy, keď tam som ja, čo samozrejme chápem. Ale je pravda aj to, že ja som v niektorých takýchto veciach dosť flegmatik a nebaví ma rozčuľovať sa nad hlúposťami a kaziť si tak moje (š)túrovanie.

zdroj: https://www.hoppeyr.com

Skús povedať tvoje najhoršie a najlepšie skúsenosti so službami.

Našťastie je tých dobrých skúseností tak veľa, že by som ti o tom mohol hovoriť hodiny. Nemal som zatiaľ ani v tomto nejaké extrémne problémy, takže aj z toho sa teším a verím, že to bude takto pokračovať. Ja verím, že turizmus a služby na Slovensku sú na dobrej úrovni, len im treba dať možno šancu.

Neviem či by som hovoril o tých najhorších skúsenostiach, ale nepáčilo sa mi napríklad to, že pri jednom mojom (š)túrovaní som navštívil aj miestne kultúrne stredisko, v ktorom ma pracovníčka doslova odhovárala od toho, aby som si u nich urobil výlet. To mi prišlo dosť divné a smutné, keďže práve ona je tým prostredníkom a mala by vedieť to miesto “predať”. A spomeniem ešte napríklad aj to, že z každého môjho výletu posielam niektorému z čitateľov pohľadnicu. Veľmi ma táto moja aktivitka baví, len sa mi už veľakrát stalo, že jednoducho pohľadnice nemali, alebo mi ponúkali tetušky vianočné pohľadnice v auguste. Sú to síce také detaily, ale pre mňa aj tie ukazujú nepripravenosť niektorých miest na turistov.

Slováci o sebe často hovoria že sú pohostinný, milý a priateľský národ– aký je tvoj názor na základe osobných skúseností?

S tým môžem len súhlasiť. Zatiaľ som nemal nejakú zlú či nepríjemnú skúsenosť. Na každom mieste, kde som, sa samozrejme musím pýtať domácich, aby mi poradili a naozaj radi pomôžu. Stáva sa mi aj to, že vidím u niektorých naozaj nadšenie z toho, že mladý chalan prišiel aj k nim a chce vidieť, čo všetko tam majú.

Stretávaš sa na svojich cestách aj so zahraničnými turistami, ktorý objavujú Slovensko? Ak áno, aké sú ich reakcie a pocity zo Slovenska?

To sa mi zatiaľ nestalo. Respektíve som zahraničných turistov stretol, ale nebavil som sa s nimi. Asi to musím napraviť, lebo je to zaujímavá otázka :-)

Rozmýšľal si nad tým, že by si svoje skúsenosti využil k propagácii Slovenska?

Mám veľa plánov a snov, akým smerom sa chcem aj s blogom uberať. Takže samozrejme by som bol rád, ak by som sa mohol uberať aj touto cestou a spolupracovať s nejakými cestovnými kanceláriami a spoločne tak propagovať Slovensko aj pre zahraničných turistov. Je to jedna z ciest, ktorá by ma veľmi bavila a napĺňala.

Aké sú tvoje turistické ciele?

Môj zoznam toho, čo chcem vidieť na Slovensku je naozaj dlhý. Snažím sa moje cestovanie plánovať tak, že popri tých známych turistických miestach chcem vidieť aj tie možno menej známe, ktoré však majú tiež ten turistický potenciál a oplatí sa o nich napísať a predstaviť ich. Veľa ľudí sa zvykne pousmiať, keď hovorím o svojich cestovateľských snoch. Hovoria, že doma nie je možné mať cestovateľské sny. Ale u mňa je to práve naopak. Je tu toho toľko veľa, že neviem, kde chcem ísť skôr, čo je v konečnom dôsledku super :-) Ale jedných z tých najväčších je Uhrovec, rodisko môjho kamoša Štúra.

zdroj: https://www.hoppeyr.com

Vraciaš sa na niektoré miesta opakovane? Ak áno, ktoré sú to.

Mám taký môj druhý zoznam miest, kde som už stihol aj so Štúrom byť a chcem sa tam ešte určite vrátiť. Je ich už celkom dosť, ale už teraz sa teším aj na vianočný Bardejov, pretože toto mesto bolo jedným z mojich najväčších cestovateľských snov a pred pár týždňami som tam bol prvýkrát.

Na sociálnych sieťach sa ti rozrastá publikum, stáva sa ti že ťa niekto spozná na ulici a napr. sa prihovorí?

Stáva, ale nie je to, zatiaľ, nejaké prehnané. Raz mi napríklad zastavila jedna teta so slovami: ,,Pod Ľudovít Štúr, zveziem ťa.” To ma celkom pobavilo. Alebo mi skôr ľudia píšu, že ma niekde videli, ale hanbili sa ozvať. A keďže mám tetko, ktoré mám, tak veľa ľudí sa ku mne ozve asi aj bez toho, aby vedeli o blogu.

Čo by si chcel dosiahnuť v rámci svojho blogu?

Snažím sa prostredníctvom mojich príbehov aj vtipnou formou prinášať zaujímavé tipy a rady na krátkodobé či dlhodobejšie túry a výlety po našom krásnom Slovensku, lebo chcem vyvrátiť ten, pre mňa, hlúpy mýtus o tom, že dnes nemá nikto na nič čas. Mojím blogom chcem ukázať, že aj za krátky čas sa dá toho veľa vidieť. Verím, že sa mi podarí postupne blogom živiť. Každý deň makám na tom, aby som mal už len jedného šéfa, seba samého :-)

zdroj: https://www.hoppeyr.com

Plánuješ po Slovensku objavovať aj iné krajiny?

Zatiaľ som nad nejakým „expandovaním“ do zahraničia veľmi nerozmýšľal. Mňa naozaj moje spoznávanie Slovenska baví a ešte je veľa miest, ktoré chcem vidieť a navštíviť. No verím, že sa mi niekedy podarí splniť si minimálne moje cestovateľské sny, ktorými sú Kalifornia, Thajsko či Japonsko.

Klikni sem a prečítaj si Radove články na jeho blogu

Write a comment...
0 awesome comments!