Skip to main content

Tréning pri cestovaní: Ktoré svaly pocítia na bicykli najväčšiu záťaž

| Manworld.sk | Štýl
Zdroj obrázka: Daxiao Productions/Shutterstock.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že jazda na bicykli nie je len skvelou príležitosťou na cestovanie, rozveselenie a získanie želanej živosti, ale aj významným prínosom pre zdravie človeka. Zhodujú sa na tom aj lekári, ktorí tvrdia, že pravidelné bicyklovanie má na naše zdravie veľmi pozitívny vplyv.

Vďaka pohodlnej kolobežke alebo kvalitnému bicyklu si môžete dať do poriadku váš kardiovaskulárny systém, dýchanie, svaly dolných a horných končatín, ale aj telesnú váhu, ktorá počas pandémie v uzavretých priestoroch nekontrolovateľne rástla.

Názor, že bicyklovanie aktívne ovplyvňuje iba svaly nôh, je mylný. Tento typ svalu je samozrejme zapojený aktívnejšie ako zvyšok, ale citeľné fyzické zaťaženie padá na celé telo.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, ktoré svalové skupiny ovplyvní váš cyklistický koníček praktizovaný aj v novej pánskej mikine.

Svaly a ramená

Táto skupina je pri bicyklovaní zapojená najmenej, pri prudkých zákrutách a stúpaní však ich okamžité zaťaženie určite pocítite. Pokiaľ by ale bolo toho na vás zrazu veľa, môžete si vďaka modernému elektrobicyklu cestovanie v náročnom teréne uľahčiť a umožniť svalom na chvíľu odpočinúť.

Brušné svaly

Ak chcete túto svalovú skupinu aktívne využívať, osvojte si techniku ​​jazdy v stoji a ihneď pocítite výrazné zaťaženie brušných svalov. Dobre trénované brušné svaly sú pre cyklistiku veľmi dôležité, pretože podporujú správnu polohu tela počas jazdy.

Svaly dolných končatín

Samozrejme, táto svalová skupina spolu s hornými končatinami dostáva pri bicyklovaní zabrať najviac. Preto sa drvivá väčšina profesionálnych cyklistov môže pochváliť krásnymi napumpovanými nohami.

Je však dôležité si uvedomiť, že plné zaťaženie všetkých vyššie uvedených svalových skupín bude citeľné, iba ak má osoba správnu techniku ​​jazdy. Dôležitú úlohu v tom zohráva vhodná obuv. Radšej dajte preto prednosť pohodlným a uzavretým topánkam so širokými podrážkami, ktoré zaručujú vysoko kvalitné uchopenie pedálov.

Cyklistika však neznamená iba posilnenie svalového systému. Pravidelným bicyklovaním si výrazne posilníte imunitu, ochránite sa pred sezónnymi infekčnými a vírusovými chorobami a jednoducho sa rozveselíte.

Cyklistika by sa ale nemala vnímať iba ako príležitosť na chudnutie alebo zlepšenie svalov. Jazda na bicykli je celá mnohostranná filozofia, ktorá formuje určitý typ myslenia a učí vás cítiť sa slobodne a nezávisle. Preto sa v prvom rade naučte, ako si samotný proces jednoducho vychutnať, a potom si môžete užívať všetky ďalšie príjemné bonusy, ktoré bicykel telu a psychike dáva!

Prečítané: 1438x
Späť hore