Skip to main content

Pravdepodobnosť domáceho úrazu je 3x vyššia než pracovného. Ako tieto úrazy ošetriť?

| manworld.sk | Téma

Keď ľudia po náročnom pracovnom dni prídu domov a zamknú za sebou domové dvere, majú pocit, že konečne môžu relaxovať. Pocit bezpečia je však len zdanlivý.

Práve v domácnosti sa totiž stane väčšina úrazov. Niektoré sú banálne a uvládne ich ošetriť aj laik, iné vyžadujú rýchlu lekársku pomoc. Preto prinášame prehľad 4 častých domácich zranení spolu s radami, ako poskytnúť prvú pomoc.

  1. Popáleniny chlaďte dvadsať minút, potom pomôže aloe vera

Gazdinky sa spália pri vyťahovaní plechu z trúby alebo dieťa sa dotkne rozpáleného sporáku. Práve popáleniny patria medzi najčastejšie zranenia v domácnosti. Napríklad Česká poisťovňa ročne rieši 4 tisíc podobných prípadov. Ak ide o ľahkú popáleninu, každý ju zvládne ošetriť doma. Zasiahnutý je obvykle len malý kus pokožky, ktorý sčervená. Chladenie v studenej vode je obzvlášť dôležité počas prvých dvadsiatich minút úrazu. „Následne môže človek na zmiernenie bolesti a urýchlenie liečby použiť napríklad aloe vera. Táto rastlina je už od staroveku známa svojimi blahodarnými účinkami pri hojení rán a popálenín,“ uviedol MUDr. Pavel Hanzelka zo spoločnosti LR Health & Beauty, ktorá má vo svojom portfóliu sprej 1. pomoci s 83 % koncentráciou aloe vera, ktorý sa aplikuje na podráždenú pokožku. Pri popálenine druhého stupňa je už zasiahnutá aj papilárna vrstva pokožky. Obvykle sa objavia pľuzgiere a popálené miesto je vlhké. Najhoršie sú popáleniny tretieho stupňa, s ktorými je vždy nutné vyhľadať lekársku pomoc. Tieto zranenia sú na prvý pohľad biele alebo čierne, ak už koža zuhoľnatela. Zasahujú 20 percent tela a viac.

  1. Najčastejším úrazom detí je rezná rana

Pri varení a príprave jedla je veľmi častým úrazom porezanie. Ak ide o povrchovú ranu, je vhodné ju umyť a vydezinfikovať napríklad Septonexom. Potom ju prelepiť náplasťou. Väčšie a hlbšie rezné rany by sa mali vydezinfikovať roztokom peroxidu vodíka a malo by sa s nimi zájsť na chirurgickú pohotovosť, pretože obvykle vyžadujú zošitie. Práve chirurgicky ošetrená rana patrí podľa údajov Českej poisťovne medzi najčastejšie zranenia detí do 18 rokov. K podobným úrazom je najnáchylnejšia mládež od 12 do 14 rokov. Hoci sa to môže zdať zvláštne, dobrou prevenciou porezania sú nabrúsené nože. Lepšie sa s nimi pracuje a riziko nehody je menšie. Ostrý nôž v koži totiž zanechá ranku s jasne vymedzenými okrajmi, ktorá dobre zrastie. Naopak, tupý nôž okraje rany ešte zhorší a hojenie je o to náročnejšie.

  1. Pády tvoria viac ako polovicu úrazov

K vážnejším úrazom patria pády. Hrozia napríklad pri umývaní okien alebo zametaní schodov. Ak existuje podozrenie na zlomeninu, je nutné končatinu zafixovať cez dva kĺby. K nohe môžeme priložiť napríklad zmeták, ktorý pripevníme obväzmi alebo šatkami. Pri otvorenej zlomenine môžu z rany vyčnievať úlomky kostí. Nesnažíme sa s nimi manipulovať a len ich prekryjeme sterilným krytím. Je nutné zastaviť krvácanie napríklad pomocou tlakového obväzu a na linke 155 alebo 112 privolať rýchlu záchrannú službu.

Zo všetkých úrazov, ktoré je nutné ošetriť v nemocnici, tvoria pády 62 percent. Pre porovnanie, dopravné nehody tvorili len 13 percent zo všetkých úrazov. Pri pádoch často hrozia zlomeniny. Tie tvoria 34 zo všetkých úrazov, ktoré vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici. Najčastejšie si ľudia zlomia stehennú kosť. Tento problém sa týka prevažne starých ľudí, priemerný vek hospitalizovaných s týmto poranením je 73 rokov. Riziko zranenia v domácom prostredí by ľudia nemali podceňovať.

  1. Pri otrave pozor na zvracanie, hrozí druhotné poleptanie

Ďalším rizikom, ktoré v domácnosti hrozí najmä deťom, je otrava. Najčastejšie nastáva vtedy, keď omylom dôjde k vypitiu čistiaceho prostriedku alebo ku konzumácii liekov. Preto nie je dobré skladovať napríklad Savo a ďalšie chemikálie v skrinke pod drezom, kam sa dostane aj batoľa. Rovnako tak je dobré zamykať domácu lekárničku. Všetky tieto potenciálne nebezpečné látky sa v žiadnom prípade nemajú prelievať z originálnych obalov. Zvyšuje sa tak riziko, že ich iný člen domácnosti omylom vypije. „Ak je však dieťaťu už zle, rodič by s ním mal hneď ísť na pohotovosť. Je ale dôležité, aby zistil, čo vlastne jeho potomok zjedol alebo vypil a obal od výrobku priniesol lekárovi,“ uviedol MUDr. Pavel Hanzelka zo spoločnosti LR Health & Beauty. Podľa zloženia potom doktor určí vhodný postup liečby. V žiadnom prípade sa však neodporúča v domácom vyvolávať zvracanie. Ak človek vypil leptavú látku, hrozí, že by si pri vracaní poleptal pažerák a ústa ešte raz. Naopak, je vhodné, aby sa napil vody, ktorá škodlivú látku rozriedi.

Prečítané: 10767x
Späť hore